Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde SARS CoV-2 enfeksiyonu nedeniyle tedavi görüp taburcu edilen hastaların Post-COVİD-19 sendromu açısından değerlendirilmeleri
Evaluation of patients treated in and discharged from the intensive care unit of Kocaeli University Faculty of Medicine Hospital due to SARS-CoV-2 infection in terms of Post-COVID-19 syndrome
- Tez No: 986614
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NUR BAYKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, COVID-19 nedeniyle YBÜ'de tedavi edilen yetişkin hastalarda PCS gelişim sıklığını, semptomların çok sistemli özelliklerini ve uzun dönem klinik sonuçları değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Kasım 2020–Haziran 2022 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi YBÜ'de COVID-19 nedeniyle en az 24 saat tedavi gören, 18 yaş üstü ve taburcu edilmiş 51 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastalara telefon ile ulaşılarak poliklinik kontrolüne çağrılmış, PCS semptomları standart anket formu kullanılarak sorgulanmıştır. Ayrıca Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MoCA) ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu ölçeği uygulanmıştır. Gerektiğinde ilgili branşlarca ileri tetkikler (toraks BT, SFT, kardiyak değerlendirme, EMG vb.) yapılmıştır. YBÜ dönemine ait klinik özellikler, uygulanan tedaviler ve gelişen komplikasyonlar hastane kayıtlarından elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların medyan yaşı 58 (42–66) olup, %51'i kadın ve %49'u erkekti. Hastaların %96,1'i en az bir PCS semptomu bildirmiştir. En yaygın semptomlar yorgunluk (%76,4), hafıza kusuru (%66,6), uyku bozukluğu (%54,9) ve nefes darlığı (%49) olarak saptanmıştır. Hastaların %45,1'inde MoCA puanı 21'in altında bulunarak belirgin kognitif etkilenme tespit edilmiştir. BDÖ sonuçlarına göre, %19,6 hastada hafif depresyon, %25,4 hastada orta–ağır depresyon izlenmiş; %15,7 hastada TSSB tanısı konulmuştur. Toraks BT'si çekilen hastaların %48,6'sında fibrotik değişiklik mevcuttur. Sonuç: COVID-19 nedeniyle YBÜ'de tedavi edilen hastalarda PCS'nin prevalansı son derece yüksek olup, semptomlar fiziksel, kognitif ve psikolojik alanlarda geniş bir yelpazeye yayılmaktadır. Bulgu ve oranlar, ağır COVID-19 geçiren hastaların uzun dönem etkilenme açısından yüksek risk taşıdığını göstermektedir. Çalışma sonuçları YBÜ sonrası COVID-19 hastaları için multidisipliner, uzun dönemli takip ve rehabilitasyon programlarının gerekliliğini bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the prevalence, multisystemic manifestations and long-term outcomes of post-COVID syndrome (PCS) in adult patients who received treatment in the intensive care unit (ICU) due to COVID-19. Material and Method: Fifty-one patients aged ≥18 years who were treated in the ICU of Kocaeli University Medical Faculty between November 2020 and June 2022 for at least 24 hours and subsequently discharged were included. Approximately 20 (16–24) months after discharge, patients were invited for follow-up evaluation. PCS symptoms were assessed using a structured questionnaire, the Beck Depression Inventory (BDI), Montreal Cognitive Assessment (MoCA), and the Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) scale. When clinically indicated, additional examinations such as chest CT, pulmonary function tests, cardiac evaluations and EMG were performed. ICU-period clinical data were extracted from hospital records. Results: The median age was 58 (42–66) years, with 51% female and 49% male participants. PCS symptoms were reported by 96.1% of patients. The most common symptoms were fatigue (76.4%), memory impairment (66.6%), sleep disturbances (54.9%), and dyspnea (49%). MoCA scores below 21 were observed in 45.1% of patients, indicating significant cognitive impairment. According to BDI, 25.4% exhibited moderate-to-severe depressive symptoms, and 15.7% were diagnosed with PTSD. Chest CT findings revealed fibrotic changes in 48.6% of evaluated patients. Conclusion: PCS prevalence was remarkably high among ICU-treated COVID-19 survivors, with persistent symptoms affecting physical, cognitive and psychological domains even nearly two years after discharge. These findings underscore the necessity of comprehensive, multidisciplinary, long-term follow-up and rehabilitation strategies for patients recovering from severe COVID-19.