Elektrikli araçlarda kullanılan rüzgar türbinlerinin sürüklenme gücüne etkisinin analizi
Analysis of the effect of wind turbines used in electric vehicles on drag power
  1. Tez No: 986632
  2. Yazar: OSAMA ALMAHMOUD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAKİM KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Geleceğin ulaşım sistemlerinde elektrikli araçların artan rolü, enerji verimliliği ve çevresel sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşımaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının özellikle rüzgâr enerjisinin bu araçlarla entegre edilmesi, enerji maliyetlerini düşürme ve karbon salınımını azaltma potansiyeline sahiptir. Bu çalışmada, bir elektrikli araç tasarlanmış ve araç üzerinde kullanılan rüzgâr türbininin sürükleme kuvvetine etkisi analiz edilmiştir. Söz konusu türbin, aracın çeşitli noktalarına yerleştirilerek aerodinamik performans üzerindeki etkileri incelenmiştir. Savonius tipi rüzgâr türbininin konumuna bağlı olarak aracın sürükleme kuvveti hesaplanmış ve en uygun yerleşim yeri belirlenmiştir. Tasarlanan aracın simülasyon sonuçları, ANSYS (ANalysis SYstemS) yazılımı kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca, elde edilen enerji miktarı ile artan sürükleme kuvvetinden kaynaklanan enerji kaybı karşılaştırılmış ve Yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrikli araçlara entegre edilmesine yönelik farklı yöntemlerin kullanımı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing role of electric vehicles (EVs) in future transportation systems holds significant importance for energy efficiency and environmental sustainability. The integration of renewable energy sources, particularly wind energy, into these vehicles has the potential to reduce energy costs and lower carbon emissions. In this study, an electric vehicle was designed, and the impact of a Savonius-type wind turbine on drag force was analyzed. The turbine was installed at various points on the vehicle to investigate its effects on aerodynamic performance. Based on the turbine's position, the drag force acting on the vehicle was calculated, and the optimal placement was determined. Simulation results for the designed vehicle were obtained using ANSYS (ANalysis SYstemS) software. Additionally, the amount of energy generated was compared with the energy loss caused by increased drag force. Furthermore, the use of different methods for integrating renewable energy sources into electric vehicles was analyzed.