Predıctıng partıcıpant satısfactıon usıng machıne learnıng: A data-drıven study of youth programs for ngos
Makine öğrenimi kullanarak katilimci memnuniyetinin tahmini: STK 'lar için gençlik programlarina dayali veri odakli bir çalişma
  1. Tez No: 986650
  2. Yazar: SAAD ELBOUKHALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SUNDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Gençlik memnuniyeti, gençlik STK'larında yürütülen yaygın eğitim ve sivil katılım girişimlerinin etkisini ve verimliliğini değerlendirmek için kritik bir ölçüt haline gelmiştir. Memnuniyet, yalnızca katılımcıların öznel deneyimlerini yansıtmakla kalmaz, aynı zamanda programın başarısı, katılımcıların devamlılığı ve uzun vadeli sosyal etki için bir gösterge işlevi görür. Ancak memnuniyet, demografik, psikososyal, deneyimsel ve diğer birçok faktörün karmaşık etkileşiminden etkilenen çok boyutlu bir yapıdır. Bu çalışma, Romanya merkezli bir gençlik STK'sı olan FITT (Timiș County Youth Foundation) tarafından yürütülen programlara ait bir memnuniyet veri seti kullanarak gençlik memnuniyetine yönelik bir tahmin modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Analiz süreci; veri ön işleme, keşifsel veri analizi ve denetimli makine öğrenimini içeren yapılandırılmış bir veri bilimi sürecinden oluşmaktadır. Bu çalışmada, 'mentorluk kalitesi', 'özgüven kazanımı', 'beceri gelişimi', 'akran desteği' ve motivasyonel ölçümler gibi çeşitli değişkenler arasından memnuniyetin en etkili yordayıcılarını belirlemek amacıyla Rastgele Orman (Random Forest) Regresyonu uygulanmıştır. Sonuç olarak model, 10 puanlık memnuniyet ölçeğinde yüksek tahmin doğruluğu elde etmiştir. Ayrıca, özellik önemine (feature importance) yönelik analiz ve görselleştirmeler, 'mentor desteği', 'özgüven gelişimi' ve 'beceri kazanımı'nın gençlik memnuniyetinin en önemli belirleyicileri olduğunu göstermektedir. Bulgular, sosyal girişimlerde gençlik deneyimlerinin şekillenmesinde ilişki temelli ve gelişimsel faktörlerin merkezi rolünü doğrulamaktadır; bu da kaliteli mentorluk ve kişisel gelişim fırsatlarının önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, hem yöntemsel hem de pratik açıdan katkı sağlamaktadır; çünkü program değerlendirmelerinde topluluk (ensemble) makine öğrenimi tekniklerinin uygulanabilirliğini göstermekte ve gençlik girişimlerinin etkinliğini artırmak isteyen STK'lar ile politika yapıcılar için uygulanabilir içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Youth satisfaction become as a critical metric for evaluating the impact and effectiveness of non-formal education and civic engagement initiatives and programs in youth Ngos. Satisfaction not only reflects participants' subjective experiences but also serves as a proxy for program success, retention, and long-term social impact. However, satisfaction is a multidimensional construct influenced by complex interplay of demographic, psychosocial, experiential, and other factors. This study aims to address this gap by developing a predictive model of youth satisfaction using a satisfaction dataset representative of programs facilitated by a Youth Ngo called FITT (Timiș County Youth Foundation) based in Romania. The analysis included a structured data science pipeline, including preprocessing, exploratory data analysis, and supervised machine learning. A Random Forest Regressor was applied in this study to identify the most influential predictors of satisfaction from a rich set of variables including 'mentorship quality', 'confidence gain', 'skill development', 'peer support', and motivational measures. As a result, the model achieved strong performance metrics, and indicating a high predictive accuracy on a 10-point satisfaction scale. Additionally, the feature importance analysis and visuals shows that 'mentor support', 'confidence improvement', and 'skill gain' were the most significant drivers and factors of youth satisfaction. The results affirm the centrality of relational and developmental factors in shaping youth experiences in social initiatives, which means the importance of quality mentorship and personal growth opportunities. This study contributes both methodologically and practically because of it demonstrates the feasibility of using ensemble machine learning techniques in program evaluation, and it offers actionable insights for NGOs and policymakers seeking to enhance the effectiveness of youth initiative.