Ergenlerde iklim değişikliği ve küresel çevre koşullarına bağlı anksiyetenin ergenlerin stres ve yaşam doyum düzeylerine etkisi
In adolescents the impact of climate change and anxiety related to global environmental conditions on adolescents' stress and life satisfaction levels
- Tez No: 904510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu araştırmada ergenlerde iklim değişikliği ve küresel çevre koşullarına bağlı olarak gelişen anksiyetenin ergenlerin algılanan stres ve yaşam doyum düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Nicel araştırma deseni içinde mevcut olan tanımlayıcı, ilişki arayıcı tipte yapılan çalışma Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde yer alan 8 lisede gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini 1912 ortaöğretim öğrencisi oluşturmuştur. Örneklem hesaplama yöntemi kullanılmış ve sonucuna veri toplama aşamasında çalışmadan katılımcıların ayrılma ihtimali ya da formlardaki eksiklikler düşünülerek %30'luk bir artış sağlanmıştır. Örneklem sayısını 416 kişi oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Eko-Anksiyete Ölçeği”,“Algılanan Stres Ölçeği”ve“Çocuklar için Yaşam Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizi tanımlayıcı istatistikler için SPSS 26 programı ve ölçüm araçları yapı geçerliliği için ise AMOS 23 programı kullanılarak yapıldı. Tanımlayıcı bulgular için sayı, ortalama ve yüzdeliklerden yararlanılmıştır. İlişkilerin aranmasında korelasyon analizi, değişkenler arası yordama için yol analizi kullanılmıştır. Değişkenler arası farkların incelenmesinde t testi ve ANOVA tercih edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık için p< .05 tercih edilmiştir. Çalışmanın uygulanabilmesi için İstanbul Arel Üniversitesi Etik Kurulu'ndan etik kurul izni, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğünden kurum izni alınmıştır. Bulgular: Araştırmada ergenlerin eko- anksiyete düzeyi ile algılanan stres düzeyleri arasında pozitif yönlü orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Eko- Anksiyete düzeyi ile yaşam doyum düzeyi arasında ise negatif yönlü düşük düzeyde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bunun yanında algılanan stres düzeyi ve yaşam doyum düzeyi arasında negatif yönlü orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Kız ve erkek öğrenciler arasında eko-anksiyete düzeyi anlamlı farklılık göstermiştir, kız öğrencilerin puanları daha yüksektir. Sınıf, okul başarı düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi ve kardeş sayısına göre eko- anksiyete düzeyi anlamlı farklılık göstermemiştir. Aile gelir düzeyi yüksek olan öğrenciler daha düşük eko-anksiyete düzeyine sahiptir. Cinsiyeti kız ve düşük düzey başarı algısına sahip katılımcılarda daha yüksek algılanan stres düzeyi saptanmıştır. Sınıf, anne-baba eğitim düzeyi ve kardeş sayısına göre algılanan stres düzeyi anlamlı farklılık göstermemiştir. Aile gelir düzeyi yüksek olan öğrencilerde daha düşük algılanan stres düzeyine sahiptir. Cinsiyeti erkek, anne eğitim düzeyi ortaöğretim olan ve aile gelir düzeyi yüksek olan katılımcılarda daha yüksek yaşam doyum düzeyine sahiptirler. Sınıf, baba eğitim düzeyi ve kardeş sayısına göre yaşam doyum düzeyi anlamlı farklılık göstermemiştir. Düşük düzey başarı algısına sahip katılımcılarda daha düşük yaşam doyum düzeyi saptanmıştır. Sonuç: İklim değişikliği ve küresel çevre koşullarına bağlı anksiyetenin ergenlerin algıladığı stres düzeyini yükselttiği ve yaşam doyum düzeyini azalttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the aim is to examine the impact of anxiety related to climate change and global environmental conditions on perceived stress and life satisfaction levels among adolescents. Materials and Methods: The study, designed within the framework of a quantitative research methodology, was conducted in eight high schools located in the Uzunköprü district of Edirne. The population of the research consisted of 1,912 secondary education students. A sample calculation method was employed, and considering the possibility of participant dropout during the data collection phase or potential deficiencies in the forms, a 30% increase was applied. The final sample size was determined to be 416 participants. The data collection instruments included the“Personal Information Form,”“Eco-Anxiety Scale,”“Perceived Stress Scale,”and“Life Satisfaction Scale for Children.”Data analysis was performed using the SPSS 26 software for descriptive statistics, while the AMOS 23 software was utilized for the construct validity of the measurement tools. Descriptive findings were analyzed using numbers, means, and percentages. Correlation analysis was employed to examine the relationships, and path analysis was used for predicting variables. For the examination of differences between variables, t-tests and ANOVA were preferred. Statistical significance was set at p< .05. Ethical approval for the study was obtained from the Ethics Committee of Istanbul Arel University, and institutional permission was secured from the Edirne Provincial Directorate of National Education. Results: The study found a moderate positive relationship between adolescents' eco-anxiety levels and perceived stress levels. There was a low negative relationship between eco-anxiety levels and life satisfaction levels. Additionally, a moderate negative relationship was found between perceived stress levels and life satisfaction levels. Eco-Anxiety levels significantly differed between male and female students, with female students scoring higher. Eco-anxiety levels did not significantly differ based on grade level, academic achievement, parental education level, or number of siblings. Students with higher family income levels had lower eco-anxiety levels. Higher perceived stress levels were found in female participants and those with a low perception of academic achievement. Perceived stress levels did not significantly differ based on grade level, parental education level, or number of siblings. Students with higher family income levels had lower perceived stress levels. Higher life satisfaction levels were found in male participants, those with mothers who had a secondary education level, and those with higher family income levels. Life satisfaction levels did not significantly differ based on grade level, father's education level, or number of siblings. Participants with a low perception of academic achievement had lower life satisfaction levels. Conclusion: Anxiety related to climate change and global environmental conditions was found to increase adolescents' perceived stress levels and decrease their life satisfaction levels.