IoT tabanlı akıllı ev sistemlerinde kullanıcı gizliliği ve siber güvenlik zafiyetleri
User privacy and cybersecurity vulnerabilities in IoT-based smart home systems
- Tez No: 986665
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYKUT GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, akıllı ev uygulamalarında kişisel verilerin korunması ve güvenliğini ele almaktadır. Bu teknolojiler günlük hayatı daha pratik hale getirse de bazı tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. İnternete bağlı cihazlar özellikle dış müdahalelere karşı savunmasızdır. Böyle bir güvenlik açığı kullanıcı bilgilerinin çalınmasına veya sistemlerin işleyişinde aksaklıklara yol açabilir. Araştırma, akıllı ev çözümlerinin temel işleyişini ve yıllar içindeki dönüşümünü açıklayarak başlamaktadır. Ardından, bu sistemlere karşı gerçekleştirilen saldırı türleri ve bunlara karşı alınabilecek koruma yöntemleri vurgulanmaktadır. Kişisel bilgilerin güvenliği ve kullanıcı haklarına ilişkin güncel düzenlemeler de incelenmektedir. Çalışmanın ilerleyen bölümünde, yeni teknolojilerin ve yöntemlerin bilgileri daha güvenli bir şekilde depolamak için sunduğu fırsatlar araştırılmaktadır. Çalışmanın amacı, kullanıcılar arasında farkındalık yaratmak ve geliştiricilere yol göstermektir. Genel olarak, akıllı ev çözümlerinin hem işlevsel hem de güvenilir olabilmesi için ciddi önlemlerin alınması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the protection and security of personal data in smart home applications. Although these technologies make daily life more practical, they also bring certain risks. Devices connected to the internet are especially vulnerable to external interference. Such security gaps may lead to the theft of user information or disruptions in the functioning of systems. The research begins by explaining the basic operation of smart home solutions and their transformation over the years. Then, it highlights the types of attacks carried out against these systems and the protection methods that can be applied. Current regulations on personal data security and user rights are also examined. In the later part of the study, the opportunities offered by new technologies and methods for storing data more securely are explored. The main aim of the study is to raise awareness among users and provide guidance for developers. Overall, it concludes that serious precautions are necessary for smart home solutions to be both functional and reliable.