Genç yetişkinlerin evlilik kararı almasında sosyal destek sistemlerinin rolü: İstanbul örneği
The role of social support systems in young adult's marriage decisions: The case of Istanbul
- Tez No: 986693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Sociology, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında Genç Yetişkinlerin Evlilik Kararı Almasında Sosyal Destek Sistemlerinin (aile, arkadaş çevresi ve devlet politikaları) Rolünü incelemek amacıyla İstanbul örneği üzerinden nitel görüşmelerle 24 katılımcı ile çalışma yapılmıştır. Çalışmanın kuramsal çerçevesini Erikson'un Psikososyal Gelişim Teorisi'ndeki“Yakınlığa Karşı Yalıtılmışlık”dönemi oluşturmuştur ve Sistem Kuramı ile desteklenmiştir. Çalışma evrenini İstanbul'da yaşayan genç yetişkinler oluştururken, örneklem olarak ise 18-40 yaş aralığındaki 16 kadın ve 8 erkek olmak üzere toplam 24 bekar genç yetişkinle görüşmeler yapılmıştır. Görüşmecilerin evlilikten temel beklentileri sevgi, saygı, sadakat ve güven üzerine şekillenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre görüşmeci genç yetişkinlerin 24'ünden 23'ü çevredeki evlilikleri olumsuz açıdan gözlemlerken bu durum evlilik kararlarına tereddütlü ve de ön yargılı yaklaşabildiklerini göstermiştir. Evlilik kararı alırken ailelerden maddi, manevi destekler beklenmiştir. Manevi destek sosyal desteğin önemli unsurlarından olan arkadaş çevresinden de beklenen bir destek olmuştur. Maddi yeterlilik evlenme sürecinde önemli bir rol alırken burada sosyal desteğin bir diğer önemli unsurlarından olan devlet desteğinden (devlet politikaları) kredi, çeyiz gibi beklentiler yetersiz olarak görülmüştür. 2025 yılının Aile Yılı olarak ilan edilmesiyle yapılan teşvik edici çalışmaların daha görünür olması gerektiği kanısına varılmıştır. Sonuç olarak, genç yetişkinlerin evlilik kararı almasında ekonomik yeterliliğin önemli bir etken olduğu görülmüştür. Aynı zamanda bu süreçte yaşanan olası problemlerin çözümü için çift terapisine gitmeye ılımlı yaklaşılırken, bu hizmetin daha yaygın hale gelmesi evliliği destekleyen önemli bir unsur olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis conducted with 24 participants in Istanbul through qualitative interviews to examine the role of social support systems (family, circle of friends and government policies) in young adults marriage decisions. The theoretical framework for the study was the“Intimacy vs. Isolation”phase in Erikson's Theory of Psychosocial Development and supported by Systems Theory. The study population consisted of young adults living in Istanbul, and the sample consisted of 24 single young adults, 16 females and 8 males, aged 18-40. The interviewers' basic expectations from marriage were shaped by love, respect, loyalty and trust. According to the findings, 23 out of 24 of the interviewers observed marriages in their community negatively, indicating that they may approach marriage decisions with hesitation and prejudice. Financial and moral support was expected from their families when making the decision to marry. Moral support from friends is also expected as an important element of social support. While financial capacity plays a significant role in the marriage process, expectations of government support (such as loans and dowries), another important element of social support, were deemed insufficient. With 2025 declared the Year of the Family, it was concluded that incentive programs should be more visible. Consequently, it was observed that financial capacity is a significant factor in young adults' decision to marry. Furthermore, while there is a lukewarm approach to couples therapy to address potential problems during this process, the increased availability of this service has been observed to play a significant role in supporting marriage.