Dönüştürücü liderliğin çalışanların kariyer gelişimine etkisinde örgüt kültürünün aracı rolü
The mediating role of organizational culture in the effect of transformational leadership on employees' career development
- Tez No: 986702
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİNBAY UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, dönüştürücü liderliğin çalışanların kariyer gelişimi üzerindeki etkilerini araştırmak ve bu süreçte örgüt kültürünün aracılık rolünü incelemektir. Çalışma, dönüştürücü liderlerin, çalışanların profesyonel yetkinliklerini artırmalarına ve kariyer hedeflerine ulaşmalarına sağladıkları desteği anlamanın yanı sıra, bu etkileşimin örgüt kültürü tarafından nasıl biçimlendiğini araştırmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemleri kullanılarak ve tabakalı amaçlı tarama modeli çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, çevrimiçi anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın evrenini 18 – 56+ yaş aralığında çalışma hayatında farklı pozisyonlarda aktif olan 316 kişi oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri SPSS 22.0, AMOS 24 programları ile aracılık rolü üzerine yol analizi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, dönüştürücü liderliğin, örgüt kültürü ile güçlü bir ilişkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, örgüt kültürünün, dönüştürücü liderliğin kariyer gelişimi üzerindeki etkisinde tam bir aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Bu bulgular, her iki değişkenin organizasyonel bağlılık üzerinde önemli bir etki yarattığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effects of transformational leadership on employees' career development and to examine the mediating role of organizational culture in this process. The study aims to explore not only the support provided by transformational leaders in enhancing employees' professional competencies and achieving their career goals but also how this interaction is shaped by organizational culture. This research was conducted using quantitative research methods within the framework of a stratified purposive sampling model. Data were collected through an online survey form. The population of the study consists of 316 individuals aged between 18 and 56+ who are actively working in various positions. The data of the study were examined using SPSS 22.0 and AMOS 24 programs and path analysis on the mediating role. The findings of the research indicate that transformational leadership has a strong relationship with organizational culture. Additionally, it has been determined that organizational culture plays a complete mediating role in the effect of transformational leadership on career development. These findings reveal that both variables have a significant impact on organizational commitment.