The use of force in the Iraq war and the syrian airstrikes from third world approaches to international law perspective
Irak savaşı ve suriye hava saldırılarına üçüncü dünya ülkelerinin uluslararası hukuka yaklaşımlarından bakış
- Tez No: 986714
- Danışmanlar: DR. AISLING O’SULLIVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Irak savaşı ve Suriye hava saldırılarının (2017,2018) tarihsel arka planını sunmaktadır. Ardından, bu vakaların BM Güvenlik Konseyi yetkilendirmesinin var olduğu argümanıyla veya insani müdahale yapıldı argümanıyla gerekçelendirilip gerekçelendirilemeyeceği değerlendirilmektedir. Hukuki ve teorik analiz sonucunda, bu müdahalelerin uluslararası hukuku ihlal ettiği ve hukuki olmayan bu argümanların müdahaleleri meşrulaştırmak için kullanıldığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, uluslararası hukuka eleştirel bir yaklaşım olan ve uluslararası hukuku Avrupa merkezci olmakla ve tarafsızlık maskesine bürünen sömürgeci kuralları uygulamakla suçlayan Üçüncü Dünya Ülkelerinin Uluslararası Hukuka Yaklaşımlarını (Third World Approaches to International Law - TWAIL) kullanmaktadır. TWAIL, Batılı işgalcilerin motivasyonlarını ve uluslararası hukukun bu vakalardaki rolünü açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation provides a historical background for the Iraq war and the Syrian airstrikes (2017,2018). Then it assesses the legality of these cases whether these cases can be justified as a UN Security Council authorisation argument or a humanitarian intervention argument. As a result of the legal and theoretical analysis, it was concluded that these interventions were breached the international law, and these arguments were used as a pretext to justify that interventions. This study uses Third World Approaches to International Law (TWAIL) that is a critical approach to international law and accuses it of being Eurocentric and of applying colonial rules which are masked as neutral-seeming rules. TWAIL explains the motives of Western invaders and the role of international law in these cases.