Turunçgil unlubiti Planacoccus citri risso (hemiptera: pseudococcidae)'nin parazitoiti Leptomastix dactylopii howard (hymenoptera: encyrtidae) ve entomopatojen fungus Beauveria bassiana (balsamo) vuillemin (sordariomycetes: hypocreales) arasındaki birlik içi etkileşimler
Intraguild interactions between the parasitoid Leptomastix dactylopii Howard (Hymenoptera: Encyrtidae) and Entomopathogenic fungi Beauveria bassiana (Balsamo) Vuillemin (Sordariomycetes: Hypocreales) of citrus mealybug Planacoccus citri Risso (Hemiptera: Pseudococcidae)
  1. Tez No: 986724
  2. Yazar: AYŞE MÜGE DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MUŞTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, turunçgillerde zarara sebep olan turunçgil unlubiti Planococcus citri Risso (Hemiptera: Pseudococcidae)'ye karşı, parazitoit Leptomastix dactylopii Howard (Hymenoptera: Encyrtidae) ve entomopatojen fungus Beauveria bassiana (Balsamo) Vuillemin (Sordariomycetes: Hypocreales)'nın birlikte kullanılabilirliği ve kullanılma zamanları araştırılmıştır. Denemeler 25 ± 1 °C sıcaklık ve 16:8 saat aydınlık: karanlık fotoperiyota sahip iklim odasındaki %75 ± 2 orantılı nem kabinlerinde yürütülmüştür. P. citri dişileri, parazitlendikten sonra ve parazitlemeden önce olacak şekilde farklı günlerde (1, 4 ve 7 gün) 1 x 108 konidi/ml yoğunluğunda B. bassiana uygulanmış ve bu enfekteli unlubit erginlerinden L. dactylopii'ler çıkış yapmıştır. B. bassiana uygulaması kontrole kıyasla mumya oranını olumsuz etkilemiş olup, en yüksek etkisi fungus uygulamasından sonraki 4. ve 7. günlerde parazitoit salındığı günlerde gözlemlenmiştir. Farklı uygulama günleri arasında parazitoitin çıkış oranı, dişi ve erkek oranları arasında bir fark meydana gelmemiştir. Bütün uygulamalarda parazitoitlerin gelişme süresi genel anlamda uzamıştır. Farklı günlerde uygulanan entomopatojen fungus uygulamalarında çıkış yapan dişi parazitoitlerin hem baş genişliği hem tibia uzunlukları arasında istatistiksel fark tespit edilmişken, erkek bireylerde sadece baş genişliğinde istatistiksel fark tespit edilmiştir. P. citri'nin biyolojik mücadelesinde L. dactylopii salındıktan en az dört gün sonra B. bassiana (AKCE5) uygulanması, mücadelenin başarısını arttırabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the compatibility and optimal timing of using the parasitoid Leptomastix dactylopii Howard (Hymenoptera: Encyrtidae) together with the entomopathogenic fungus Beauveria bassiana (Balsamo) Vuillemin (Sordariomycetes: Hypocreales) against the citrus mealybug Planococcus citri Risso (Hemiptera: Pseudococcidae), a key pest of citrus, were investigated. The experiments were conducted in climate-controlled chambers at 25 ± 1 °C, 16:8 h (light:dark) photoperiod, and 75 ± 2% relative humidity. Female P. citri were treated with B. bassiana at a concentration of 1 × 10⁸ conidia/mL either before or after parasitization, on different days (1, 4, and 7 days), and adult L. dactylopii emerged from these fungus-infected mealybugs. B. bassiana application negatively affected mummy formation compared with the control, with the strongest impact observed when the parasitoids were released 4 and 7 days after fungus application. No significant differences were found among treatments in parasitoid emergence rate or sex ratio. However, the emergence time of parasitoids was generally prolonged in all treatments. Among female parasitoids emerging from mealybugs treated with the entomopathogenic fungus on different days, statistically significant differences were detected in both head capsule width and tibia length, whereas in males, significant differences were found only in head capsule width. Applying B. bassiana (AKCE5) at least four days after releasing L. dactylopii may enhance the success of biological control programs targeting P. citri.