Turunçgillerden elde edilen bazı uçucu organik bileşiklerin turunçgil unlubiti planococcus citri risso (hemiptera: pseudococcidae)'nin doğal düşmanları cryptolaemus montrouzieri mulsant (coleoptera: coccinellidae) ve leptomastix dactylopii howard (hymenoptera: encyrtidae) üzerine cezbedici etkileri
Attractive effects of some volatile organic compounds obtained from citrus fruits on the natural enemies cryptolaemus montrouzieri mulsant (coleoptera: coccinellidae) and leptomastix dactylopii howard (hymenoptera: encyrtidae), of the citrus mealybug planococcus citri risso (hemiptera: pseudococcidae)
- Tez No: 1003004
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MUŞTU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Planococcus citri Risso (Hemiptera: Pseudococcidae) ile bulaşık ve bulaşık olmayan turunçgil (portakal, mandalina, greyfurt ve limon) fidanlarında bulunan uçucu bileşikler araştırılmıştır. Ayrıca, avcı Cryptolaemus montrouzieri (Coleoptera: Coccinellidae) ve parazitoit Leptomastix dactylopii (Hymenoptera: Encrytidae)'nin P. citri ile bulaşık ve bulaşık olmayan turunçgil fidanlarına ve bazı uçucu bileşiklere olan davranissal tepkileri incelenmiştir. Yüksek miktarda değişiklik gösteren bileşikler olarak (z)-3-hexenyl acetate, p-cymene, limonene, gamma-terpinene ve linalyl acetate seçilmiş ve bu bileşiklerin avcı ve parazitoite olan cezbedici etkisi ilk olarak bir Y-olfaktometre kullanılarak laboratuvarda, daha sonra da sarı yapışkan tuzak ile uçucu bileşikler kombine edilerek bir mandalina bahçesinde, sarı yapışkan tuzak ile linalyl acetate kombine edilerek bir limon bahçesinde test edilmiştir. Olfaktometre testlerinde (z)-3-hexenyl acetate, limonene, gamma-terpinene ve linalyl acetate'ın avcı ve parazitoit için cezbedici olduğu belirlenmiştir. Arazi çalışmalarında, p-cymene hariç diğer tüm uçucu bileşikler içeren tuzaklarda, sadece parafin yağı içeren tuzaklara göre yakalanan avcı ve parazitoitin sayısı artmıştır. Sonuçlarımız, (z)-3-hexenyl acetate, limonene, gamma-terpinene ve linalyl acetate'ın hem avcıyı hem de parazitoiti çekmede rol oynayabileceğini ve biyolojik mücadele çalışmalarında bu doğal düşmanlarla kombine edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the volatile compounds found in citrus (orange, mandarin and grapefruit) saplings infested and uninfested with Planococcus citri Risso (Hemiptera: Pseudococcidae) were studied. In addition, the olfactory attractiveness of the predator Cryptolaemus montrouzieri (Coleoptera: Coccinellidae) and the parasitoid Leptomastix dactylopii (Hymenoptera: Encrytidae) to P. citri infested and uninfested citrus saplings and some volatile compounds were studied. (z)-3-Hexenyl acetate, p-cymene, limonene, gamma-terpinene and linalyl acetate were selected as highly variable compounds and their attractiveness to predators and parasitoids was tested first in the laboratory using a Y-olfactometer. The yellow sticky trap in combination with volatile compounds was tested in a mandarin orchard and the yellow sticky trap in combination with linalyl acetate was tested in a lemon orchard. Olfactometer tests showed that (z)-3-hexenyl acetate, limonene, gamma-terpinene, and linalyl acetate were attractive to predators and parasitoids. In field studies, the number of predators and parasitoids increased in traps containing all volatile compounds except p-cymene compared to traps containing only paraffin oil. Our results suggest that (z)-3-hexenyl acetate, limonene, gamma-terpinene, and linalyl acetate may play a role in attracting both predators and parasitoids and can be combined with these natural enemies in biological control studies.