Atık mühimmattan solvent/anti-solvent tekniği ile yüksek saflıkta RDX geri kazanımı: Yapısal ve morfolojik analiz
Recovery of high purity RDX from waste ammunition using solvent/anti-solvent technique: structural and morphological analysis
  1. Tez No: 986747
  2. Yazar: ÖZGE KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÜLKÜ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ana dolgusu B Terkibi (Comp-B) olan atık mühimmat içindeki RDX'in geri kazanımı araştırılmıştır. Bu amaçla, Comp-B (RDX: TNT: Waks) oluşan, mühimmatın ana dolgusundan mekanik yolla alınmış, RDX ve TNT'nin farklı çözücülerdeki çözünürlük farklarından (solvent/anti-solvent tekniği) yararlanarak, RDX'in katı, TNT'nin ise çözücü fazında kalması sağlanarak tek basamakta ve yüksek saflıkta ayrımı gerçekleştirilmiştir. Ayırma işlem verimliliğine, başlangıç Comp-B derişimi ve eklenen çözelti hacmi etkisi araştırılmıştır. Geri kazanılan RDX'in saflığı Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC), morfolojik ve yapısal özellikleri ise Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve X-Işını Kırınım Yöntemi (XRD) kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the recovery of RDX from waste munitions with Comp-B was investigated. For this purpose, Comp-B (RDX: TNT: Wax), obtained from the main charge of munitions through mechanical means, was separated by utilizing the difference in solubility of RDX and TNT in different solvents (solvent/anti-solvent technique). RDX was kept in the solid phase while TNT remained in the solvent phase, enabling a one-step separation with high purity. The efficiency of the separation process was studied by examining the effects of the initial Comp-B concentration and the volume of added solution. The purity of the recovered RDX (rRDX) was determined using High-Pressure Liquid Chromatography (HPLC), while its morphological and structural properties were analyzed using Scanning Electron Microscopy (SEM), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), and X-ray Diffraction (XRD).