Analysis of intercultural content in EFL textbooks in Türkiye
Türkiye'de İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği ders kitaplarında kültürlerarası içeriğin analizi
  1. Tez No: 986746
  2. Yazar: REMZİYE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CANARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan A2 düzeyindeki iki İngilizce ders kitabının kültürlerarası içeriğinin temsiline odaklanmaktadır. Bu kitaplardan biri Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Uplift, diğeri ise uluslararası olarak üretilen fakat Türkiye için uyarlanmış Think Türkiye'dir. Araştırma, seçilen ders kitaplarındaki kültürlerarası içeriği incelemek için çeşitli kuramsal çerçevelere dayanan nitel bir içerik analizi yöntemi kullanmaktadır. Analiz, kültürel unsurların kökenleri, türleri, kültürlerarası beceri geliştirme ve küresel konular açısından belirlenmesi ve sınıflandırılmasına odaklanmaktadır. Kitaplardaki kültürlerarası içerik MAXQDA yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Her iki ders kitabından elde edilen veriler tablolar ve betimsel anlatımlar hâlinde özetlenmiş ve sonuçlar sistematik olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular, her iki ders kitabının da öğrencilerin kültürlerarası yeterliklerini geliştirme potansiyeline sahip uluslararası hedef kültürlere sıkça yer vermesine rağmen, kültürel ürünlere aşırı vurgu yapmaları, daha derin kültürel boyutlara sınırlı düzeyde yer vermeleri ve kaynak kültür eksikliğinin bu potansiyeli kısıtladığını göstermektedir. Analiz sonuçları, Uplift kitabının öğrencileri kültürleri karşılaştırmaya, kültürler üzerine düşünmeye ve kültürel bilgi toplamaya teşvik ederek kültürlerarası farkındalığı desteklediğini; ancak eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerine yeterince vurgu yapmadığını ortaya koymaktadır. Buna karşın Think Türkiye, empati ve çeşitliliğe saygı gibi değerleri etkili bir biçimde teşvik etmekte ve eleştirel düşünmeyi geliştiren etkinlikler içermektedir; ancak bağımsız kültürel keşif fırsatları açısından sınırlı kalmaktadır. Her iki kitap da çevre temaları dışındaki küresel sorunlara oldukça sınırlı yer vermekte ve özellikle Dünya İngilizceleri kavramı bağlamında dilsel çeşitliliği büyük ölçüde göz ardı etmektedir. Genel olarak, bu çalışma ders kitaplarındaki kültürlerarası içeriğe ilişkin kapsamlı bir çözümleme sunmakta ve İngilizce öğretiminde kültürlerarası eğitime ilgi duyan tüm paydaşlar için önemli çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the representation of intercultural content in two A2-level English language textbooks widely used in Türkiye: the locally published Uplift by the MoNE and the internationally produced Think Türkiye, adapted for the Turkish context. The research employs a qualitative content analysis method, drawing on several frameworks to examine the intercultural content of the selected textbooks. The analysis focuses on identifying and categorizing cultural elements in terms of their cultural origins, types, intercultural skills, and global issues. The intercultural content of the textbooks was analyzed using MAXQDA software. The data obtained from both textbooks was summarized in tables and narrative form, and the results were systematically compared. The findings reveal that although both textbooks frequently feature international target cultures that may enhance learners' intercultural competence, their strong emphasis on cultural products, limited attention to deeper cultural dimensions, and the lack of source culture constrain this potential. The analysis indicates that Uplift promotes intercultural awareness by encouraging learners to compare and reflect on cultures and to gather cultural information; however, it gives limited attention to critical thinking and problem-solving. Think Türkiye, on the other hand, effectively fosters empathy and respect for diversity and includes activities that promote critical thinking, yet it provides few opportunities for independent cultural exploration. Both textbooks devote minimal attention to global issues beyond environmental themes and largely overlook linguistic diversity, particularly the concept of World Englishes. Overall, the study offers a comprehensive analysis of the intercultural content in the textbooks and provides insights for educators, textbook authors, curriculum designers, policymakers, and other stakeholders concerned with intercultural education in English language teaching.