Ortaokul fen bilimleri ders programı için tarım ünitesi tasarımı
The agriculture unit design for science curriculum of secondary schools
  1. Tez No: 986802
  2. Yazar: BURCU ERKAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BERNA GÜCÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Okuryazarlığı ve Tarıma Yönelik Tutumları: Kars Örneği“ başlıklı doktora tez çalışmasında yer alan ortaokul öğrencilerine yönelik tarım okuryazarlığı ölçeği geliştirmektir. İkinci basamak olan bu araştırmanın amacı ise ortaokul Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'na entegre edilebilecek bir ”Tarım Ünitesi“ tasarlamak ve bu ünitenin, öğrencilerin tarım okuryazarlığı düzeyleri ile tarıma yönelik tutumları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada karma yöntem deseni kullanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda, Tarım Ünitesini deneyimleyen mevcut Fen öğretim programını takip eden öğrencilere uygulanan ”Tarım Okuryazarlığı Ölçeği" ve ünite başarı testi aracılığıyla veri toplanmıştır. Nitel boyutta ise, Tarım Ünitesini deneyimleyen öğrencilerle yarı yapılandırılmış grup görüşmeleri gerçekleştirilmiş; öğretmenlerden ise çevrim içi ortamda uygulanan açık uçlu form yoluyla yazılı veriler elde edilmiştir. Elde edilen nicel veriler SPSS 29.0 programında, nitel veriler ise içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Tarım Ünitesi uygulamasına katılım durumu ve cinsiyet değişkenlerinin, öğrencilerin Tarım Okuryazarlığı Ölçeği'nin bilgi-kültür ve tarıma yönelik tutum alt boyutları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA) uygulanmıştır. Sonuçlar, geliştirilen Tarım Ünitesinin öğrencilerin hem tarım okuryazarlığını artırdığını hem de tarıma yönelik olumlu tutum geliştirdiğini göstermektedir. Ayrıca öğrencilerin tarım konularına ve uygulamalı etkinliklere olan ilgilerinin arttığı, öğretmenlerin ise Tarım Ünitesinin Fen Bilimleri dersi kapsamına alınmasının gerekli ve faydalı olduğu yönünde görüş belirttikleri tespit edilmiştir. Çalışma, Türkiye'de temel eğitim düzeyinde tarım okuryazarlığı eğitimi eksikliğinin giderilmesine yönelik önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study constitutes the second phase of a modular research project. The first phase involved developing an agricultural literacy scale for middle school students under the supervision of Gücüm, presented in Çalışır's 2024 doctoral dissertation titled“Middle School Students' Agricultural Literacy and Attitudes Towards Agriculture: The Case of Kars.”The aim of the second phase—this study—is to design an“Agriculture Unit”that can be integrated into the middle school Science Curriculum and to examine its impact on students' levels of agricultural literacy and attitudes toward agriculture. A mixed-methods design was employed. In the quantitative component, data were collected through the“Agricultural Literacy Scale”and a unit achievement test administered to students in both the experimental and control groups. In the qualitative component, focus group interviews were conducted with students and teachers. Quantitative data were analyzed using SPSS 29.0, while qualitative data were examined through content analysis. A Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) was conducted to examine the effects of participation in the Agriculture Unit implementation and gender on students' scores in the knowledge-culture and attitude subdimensions of the Agricultural Literacy Scale. The results indicate that the developed Agriculture Unit enhanced students' agricultural literacy and fostered more positive attitudes toward agriculture. Additionally, students' interest in agricultural topics and hands-on activities increased, and teachers expressed the view that incorporating the Agriculture Unit into the Science curriculum was both necessary and beneficial. Overall, this study contributes to addressing the lack of agricultural literacy education at the primary education level in Türkiye.