Bir deprem öncülü olarak Türkiye'deki depremlerin yüzey sıcaklığı değişimlerinin uzaktan algılama teknikleri yardımıyla istatistiksel olarak incelenmesi
Statistical investigation of surface temperature variations associated with earthquakes in turkey using remote sensing techniques as a potential earthquake precursor
- Tez No: 986801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2001-2024 yılları arasında Türkiye'de meydana gelen 93 depremde (Mw ≥ 5,0) Arazi Yüzey Sıcaklığı (LST) değerlerinde meydana gelen istatistiksel değişimleri deprem tahmini açısından incelemektedir. LST değerleri, her sismik olaydan önceki 60 gün ve sonraki 30 günü kapsayan 90 günlük zaman aralığında ele alınmıştır. Günlük LST değerleri, MODIS uydu verileri ve ERA5 iklim yeniden analizinden elde edilmiş, her bir deprem merkezinin 100 km yarıçapındaki alan içerisinde Google Earth Engine kullanılarak piksel bazlı ortalamaları alınmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, t-testi, Z-skor analizleri ve anomali tespit yöntemleri kullanılarak sismik aktivite ile ilişkili termal anomalilerin varlığı değerlendirilmiştir. Sonuçlar, hem MODIS (p = 0,0365) hem de ERA5 (p = 0,0283) veri kümeleri için deprem öncesi ve sonrası dönemler arasında istatistiksel olarak anlamlı LST farklarının olduğunu ortaya koymuştur. Deprem sonrası dönemlerde ortalama sıcaklıklarda artış ve pozitif termal anomali (Z > 1,5) sıklığında artış gözlemlenmiştir. Anomali oranları, özellikle Mw > 6.5 olan olaylarda, depremlerden sonra yaklaşık %40–60 oranında artmıştır. Bu bulgular, sismik aktiviteye karşı tutarlı termal tepkilerin varlığını göstermekte ve LST tabanlı izlemenin depremle ilgili çalışmalarda potansiyel taşıdığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the statistical changes in Land Surface Temperature (LST) values during 93 earthquakes (Mw ≥ 5.0) that occurred in Turkey between 2001 and 2024, from the perspective of earthquake prediction. LST values were considered in a 90-day time interval covering the 60 days before and 30 days after each seismic event. Daily LST values were obtained from MODIS satellite data and ERA5 climate reanalysis, and pixel-based averages were calculated within a 100 km radius of each earthquake epicenter using Google Earth Engine. The presence of thermal anomalies associated with seismic activity was assessed using descriptive statistics, t-test, Z-score analysis, and anomaly detection methods. The results revealed statistically significant LST differences between the pre- and post-earthquake periods for both MODIS (p = 0.0365) and ERA5 (p = 0.0283) datasets. An increase in mean temperatures and an increased frequency of positive thermal anomalies (Z > 1.5) were observed in the post-earthquake periods. Anomaly rates increased by approximately 40–60% after earthquakes, particularly for events with Mw > 6.5. These findings demonstrate the existence of consistent thermal responses to seismic activity and support the potential of LST-based monitoring in earthquake-related studies.