Küratif kemoradyoterapi alan lokal ileri evre serviks kanseri tanılı hastalarda inflamatuar belirteçlerin ve prognostik nutrisyonel indeksin prognozla ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between inflammatory markers, prognostic nutritional index and prognosis in patients diagnosed with locally advanced cervical cancer receiving curative chemoradiotherapy
- Tez No: 986823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Serviks kanseri dünya çapında kadınlarda en sık görülen dördüncü kanserdir. En önemli risk faktörü insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonudur. Maligniteye neden olma olasılığı daha yüksek olan HPV suşlarına karşı aşılama birincil önlemenin ana yöntemini oluşturur. Evre 1B3'ten 4A'ya kadar olan hasta grubu lokal ileri evre serviks kanseri olarak sınıflandırılmaktadır. Bu grup hastada standart tedavi, güncel Avrupa ve uluslararası kılavuzlara göre küratif kemoradyoterapi sonrası brakiterapi uygulaması şeklindedir. Beslenme durumu ve sistemik inflamasyon kanser tedavisinin sonuçlarıyla yakından ilişkilidir. Serum albümin düzeyi ve toplam lenfosit sayısı kullanılarak hesaplanan Prognostik Nütrisyonel İndeks'i (PNI) sağkalımla birlikte prognozu öngörmede faydalıdır. Lenfosit sayısının yanı sıra nötrofil ve trombosit sayısı gibi diğer basit hematolojik göstergeler ile bu göstergelerin birbirine oranıyla oluşturulan sistemik inflamatuar indeks (SII), nötrofil lenfosit oranı (NLO) ve platelet lenfosit oranı (PLO) gibi parametreler sistemik inflamasyonu dolaylı olarak tespit etmek için kullanılabilir. Çalışmamızın amacı, 2013 - 2023 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı'nda lokal ileri evre serviks kanseri tanısı ile takip ve tedavi edilen hastaların demografik özelliklerini, tanı anındaki şikayetlerini, evrelerini, patoloji sonuçlarını, uygulanan tedavilerini, progresyonsuz sağkalım sürelerini ve genel sağkalım sürelerini incelemek ve bu bulguları literatürdeki verilerle karşılaştırmaktır. Çalışmamızda Ocak 2013 ile Ocak 2023 tarihleri arasında kliniğimize başvurmuş lokal ileri evre serviks kanseri ile takip edilen ve küratif kemoradyoterapi verilen vakalar retrospektif olarak değerlendirildi. Verileri tam olan 46 hasta dosyası incelendi. Veriler tıbbi onkoloji arşiv kayıtlarından, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi otomasyon sisteminden ve hasta dosyalarından elde edildi. Tedavi sonrası PNI hem progresyonsuz sağkalım hem de genel sağkalım açısından anlamlı prognostik değer gösterdi. PNI >43.8 olan hastalarda daha uzun PSK Ve GSK saptandı. Ayrıca tedavi öncesi SII ≤598.5 olan hastalarda daha uzun GSK saptanırken tedavi sonrası SII ≤873.79 olan hastalarda daha uzun PSK saptandı. Tedavi sonrası NLO'nun da progresyonsuz sağkalım ile ilişkisi bulundu ve NLO ≤3.83 olan hastalarda daha uzun PSK saptandı. PLO'nun hem tedavi öncesi hem tedavi sonrası dönemde sağkalım ile anlamlı ilişkisi gösterilemedi. Tedavi sonrası SII ve tedavi sonrası NLO, tek değişkenli analizlerde progresyonsuz sağkalım ile ilişkili bulunmuş olsa da, çok değişkenli analizlerde ikisi de progresyonsuz sağkalımı bağımsız olarak etkileyen prognostik faktör olarak tanımlanmadı. Benzer şekilde, tedavi sonrası PNI ve tedavi öncesi SII'nın tek değişkenli analizlerde genel sağkalım ile ilişkili olduğu bulunmuş olmasına rağmen, çok değişkenli analizlerde genel sağkalım için bağımsız prognostik faktörler olarak tanımlanmamışlardır. Sonuç olarak, lokal ileri evre serviks kanserinde tedavi öncesi ve sonrası dönemde değerlendirilen basit hematolojik ve nütrisyonel parametreler, prognoz hakkında önemli ipuçları sağlayabilir. Ancak bu göstergelerin bağımsız prognostik değerlerinin daha geniş hasta serilerinde doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is the fourth most common cancer among women worldwide. The most important risk factor is infection with the human papillomavirus (HPV). Vaccination against HPV strains with a higher likelihood of causing malignancy constitutes the main method of primary prevention. Patients staged between 1B3 and 4A are classified as having locally advanced cervical cancer. According to current European and international guidelines, the standard treatment for this group of patients is curative chemoradiotherapy followed by brachytherapy. Nutritional status and systemic inflammation are closely associated with cancer treatment outcomes. The Prognostic Nutritional Index (PNI), calculated using serum albumin levels and total lymphocyte count, is useful in predicting prognosis along with survival outcomes. In addition to lymphocyte count, other simple hematological markers such as neutrophil and platelet counts, as well as derived ratios including systemic inflammatory index (SII), neutrophil to lymphocyte ratio (NLR) and platelet to lymphocyte ratio (PLR), can be used as indirect indicators for detecting systemic inflammation. The aim of our study was to analyze the demographic characteristics, presenting symptoms, disease stages, pathology results, treatments received, progression-free survival (PFS), and overall survival (OS) of patients diagnosed with locally advanced cervical cancer who were followed and treated at the Trakya University Faculty of Medicine, Department of Medical Oncology, between 2013 and 2023, and to compare these findings with data in the literature. In this retrospective study, cases diagnosed with locally advanced cervical cancer who were treated with curative chemoradiotherapy and admitted to our clinic between January 2013 and January 2023 were evaluated. A total of 46 patient files with complete data were reviewed. Data were obtained from medical oncology archive records, the Trakya University Faculty of Medicine automation system, and patient files. Post-treatment PNI demonstrated significant prognostic value for both progression-free survival and overall survival. Patients with PNI >43.8 had longer PFS and OS. In addition, patients with pre-treatment SII ≤598.5 showed longer OS, while those with post-treatment SII ≤873.79 had longer PFS. Post-treatment NLR was also found to be associated with progression-free survival, and patients with NLR ≤3.83 had longer PFS. PLR showed no significant association with survival in either the pre-treatment or post-treatment period. Although post-treatment SII and post-treatment NLR were associated with progression-free survival in univariate analyses, neither was identified as an independent prognostic factor for progression-free survival in multivariate analyses. Similarly, although post-treatment PNI and pre-treatment SII were found to be associated with overall survival in univariate analyses, they were not identified as independent prognostic factors for overall survival in multivariate analyses. In conclusion, simple hematologic and nutritional parameters evaluated before and after treatment in locally advanced cervical cancer may provide important insights into prognosis. However, the independent prognostic value of these indicators needs to be validated in larger patient cohorts.