The Iconography of Taksim square: Competing claims on a public space
Taksim Meydanı'nın sembolik analizi: Kamusal mekan üzerinde yarışan görüşler
  1. Tez No: 98689
  2. Yazar: GÜLDEM BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Taksim Meydanı' nın Sembolik Analizi: Kamusal Mekan Üzerinde Yarışan Görüşler Güldem Baykal ÖZET Bu tez, İstanbul'un ve Türkiye'nin en önemli kamusal mekânlarından Taksim Meydanı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Meydanı araştırmaya değer kılan, üzerinde sürekli tartışılan bir mekan olmasıdır. Çalışma, meydanın kimliğinin ve kullanımının kamu oyunda tartışılma boyutlarıyla ilgilenmektedir. Farklı süreçlere bakarak meydanın zaman içinde nasıl değiştiği de araştırma konusudur. Taksim Mey dam 'm söylemsel kurgular üzerinden tartışan bu tez, mekânsal kategoriyi toplumsal bellek, kollektif kimlik ve milli söylem gibi kültür siyaseti çalışmalarının sorguladığı kavramlarla ilişkilendirerek teorize etmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV The Iconography of Taksim Square: Competing Claims on a Public Space by Güldem Baykal ABSTRACT This thesis focuses on Taksim Square in Istanbul, which is one of the most significant public places in Turkey. What lends the site significance is the multitude of meanings and readings that have been attached to it. The continuous tension between competing representations of the place and alternate projects centering on its use and meaning turn the square into a 'contested space'. The research explores how different social and political actors seek to interpret the meaning(s) and use(s) of the square in different ways. It concurrently aims to demonstrate how this place is unceasingly remade and reconstructed through the ongoing struggle on its morphology and symbolism. The thesis deals with the discursive construction of space within a theoretical framework, which makes it possible to relate the spatial category with some concepts of cultural politics like social memory, collective identity, and national discourse. TC YÜKSEKÖ?RETİM KURULf DOKÜMANTASYON MERKEZİ