Trait anxiety of foreign language anxiety and their effects on learners foreing language proficiency and achievement
Sürekli kaygı ve yabancı dil kaygısının öğrencilerin yabancı dil yeterliliklerine etkileri
  1. Tez No: 98688
  2. Yazar: HATİCE SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
KISA ÖZET Sürekli Kaygı ve Yabancı Dil Kaygısının Öğrencilerin Yabancı Dil Yeterliliklerine Etkileri. Hatice Sangül Bu araştırma bir yandan sürekli kaygının diğer yandan ise yabancı dil kaygısının öğrencilerin yabancı dil yeterliliklerini, başarılarını nasıl etkilediklerini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Örneklemi ingilizceyi yabancı dil dersi olarak görmekte olan 177 Beykent Üniversitesi birinci sınıf öğrencisi oluşturdu. Türkçe'ye çevrilmiş olarak Horwitz ve arkadaşlarının yarattığı FLCAS (Yabancı Dil Sınıfı Kaygısı Envanteri) ve Spielberger'in TAI (Sınav Kaygısı Envanteri) ve STAI (Sürekli - Durumluluk Kaygı Envanteri) veri toplama işlemi için kullanıldı. Öğrencilerin yabancı dil başarı ölçüsü olarak standardize bir sınav olan Michigan İngilizce Yeterlilik Sınavının sonuçlan ve öğrencilerin ilk dönem ingilizce dersi geçme notları ele alındı. Örneklemden müteakip iki dönemde alınan veriler istatistiksel analizlere (Pearson korelasyonu ve Varyans analizi gibi) tabi tutuldu. Örneklemin sınav kaygısı seviyesi gözlem altında tutuldu ve böylece yüksek sınav kaygısı olan öğrencilerden alınan verilerin yüksek yabancı dil kaygısı bildiren öğrencilerin verilerini bulandırması önlendi. Sonuçlar yabancı dil kaygısının sürekli kaygıdan bağımsız, duruma özgü bir kaygı türü olduğu görüşünü destekler niteliktedir. XC YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MEKKEZİ
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Trait Anxiety or Foreign Language Anxiety and their Effects on Learners' Foreign Language Proficiency and Achievement by Hatice Sarıgül The present investigation concerns itself with how trait anxiety on one hand and foreign language anxiety on the other affects learners' level of foreign language proficiency and achievement. One hundred and seventy seven Turkish learners of EFL enrolled in the English language program for freshmen at Beykent University (Turkey) took part in the study. Data collection was conducted by means of self- report scales consisting of items translated from Horwitz and colleagues' Foreign Language Class Anxiety Scale (FLCAS), the Turkish version of the Spielberger's Test Anxiety Inventory (TAI) and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). Subjects' level of foreign language competence was determined employing a standardised proficiency exam, the Michigan Test of English Proficiency, as well as subjects' final course grades. Subjects' responses, which were sought in subsequent administrations in two successive semesters, were subjected to quantitative analyses (Pearson correlation, a series of one-way ANOVAs, and the relevant post hoes). The subjects' levels of test anxiety were controlled so that the data of highly test anxious subjects could not confound the results of the foreign language anxiety measure. The findings support the view that foreign language anxiety is a distinct, situation specific form of anxiety, not necessarily related to trait anxiety, which is a general personality characteristic.