Türkiye ve ABD sosyal bilgiler 5. sınıf öğretim programlarının etkin vatandaşlık ve küresel vatandaşlık konuları bağlamında karşılaştırılması
A comparison of the 5th grade social studies curriculums of Türkiye and the USA in the context of active citizenship and global citizenship
- Tez No: 986896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN AŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) uygulanan 5. sınıf Sosyal Bilgiler öğretim programlarını“etkin vatandaşlık”ve“küresel vatandaşlık”konuları bağlamında karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Araştırmanın amacı, her iki ülke programının hedef, içerik, öğretim-öğrenme süreçleri ve değerlendirme boyutlarında söz konusu kavramlara ne ölçüde yer verdiğini ortaya koymaktır. Çalışmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde Türkiye ve ABD'nin güncel öğretim programları sistematik olarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde, Ulusal Sosyal Bilgiler Konseyi'nin (NCSS) vatandaşlık eğitimi standartları ve UNESCO'nun küresel vatandaşlık eğitimi çerçevesi esas alınmıştır. Bulgular, Türkiye öğretim programında etkin vatandaşlık konusuna daha yoğun vurgu yapıldığını, ABD öğretim programında ise küresel vatandaşlık boyutunun daha belirgin olduğunu göstermektedir. Ayrıca ABD programında eleştirel düşünme, kültürlerarası anlayış ve küresel sorunlara yönelik proje tabanlı öğrenme etkinliklerine daha fazla yer verildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, her iki ülkenin programlarının güçlü yönlerinin karşılıklı olarak benimsenmesinin vatandaşlık eğitiminin niteliğine katkı sağlayabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research comparatively examines the 5th-grade Social Studies curricula implemented in Turkey and the United States (USA) in the context of“active citizenship”and“global citizenship.”The aim of the research is to reveal the extent to which both countries' curricula incorporate these concepts in their objectives, content, teaching-learning processes, and assessment dimensions. A qualitative research approach was adopted, and document analysis, a qualitative research method, was used. In the data collection process, the current curricula of Turkey and the USA were systematically analyzed. The analysis was based on the National Council for Social Studies (NCSS) citizenship education standards and UNESCO's global citizenship education framework. The findings show that the Turkish curriculum places a stronger emphasis on active citizenship, while the US curriculum emphasizes the global citizenship dimension more prominently.