Cognitive abilities in patients with Behcet's syndrome and systemic lupus erythematosus compared to healthy controls
Behçet ve sistemik lupus eritematosus hastalarının kognitif becerilerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması
- Tez No: 98691
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT CANBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Behçet ve Sistemik Lupus Eritematosus Hastalarının Kognitif Becerilerin Sağlıklı Kontrollerle Karşılaştırılması Cihat Akagün Behçet hastalığı ve sistemik lupus eritematosus Türkiye'de oldukça yaygın olmalarına rağmen, bu hastalıklardaki kognitif becerilerle ilgili çalışmalar literatürde oldukça azdır. Bu çalışmada 23 Behçet ve 19 sistemik lupus eritematosus hastası 23 sağlıklı kontrolle karşılaştırıldı. Kullanılan altı test ile farklı kognitif beceriler ölçüldü: kısa süreli görsel hafızada transformasyonlar, şekil hafızası, algılama hızı, sözel akıcılık, uzun süreli hafızadan bilgi çağırma, dikkat ve kısa süreli işitsel hafıza. Üç grup arasında kognitif beceri farkı bulunamadı. Eğitim seviyesi biri dışında bütün ölçülerde en etkili değişkendi. Kognitif beceriler eğitim seviyesi arttıkça arttı. Sadece zihinsel çevirme testinde erkekler kadınlardan daha çabuk cevap verdiler. Şekil hafızası testinde ise eğitim seviyesine ek olarak yaşın etkisi görüldü. Verilen doğru cevap sayısı yaş arttıkça azaldı. Sistemik lupus eritematosus hastalan içinde yapılan analizlerde kullanılan kortikosteroid miktarının eşanlamlı kelimeler bulma teşrindeki basan ile doğru orantılı olduğu görüldü. Testlerin yapıldığı günlerde hiçbir hastalık semptomu göstermeyen (inaktif) lupus hastalan, bazı semptomlar gösterenlere göre (aktif) sayı dizileri testinde daha başanlı oldular. Behçet hastalannda hastalık aktivitesiyle kognitif beceriler arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Sonuçlar literatürde kullanılan kognitif testlerin benzer ve farklı taraflan değerlendirilerek tartışıldı. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cognitive Abilities of Behcet's Syndrome and Systemic Lupus Erythematosus Patients Compared to Healthy Controls by Cihat Akagün Although Behcet's syndrome and systemic lupus erythematosus (SLE) have high prevalence rates in Turkey, cognitive functioning in these diseases is understudied. In this study 23 Behcet's disease and 19 systemic lupus erythematosus patients were compared to 23 healthy controls, using a battery of six tasks measuring different cognitive abilities: transformations in visuospatial working memory, shape memory, perceptual speed, verbal fluency, retrieval from long-term memory, and attention and auditory working memory. No group differences were found. Education was related to better performance in all cognitive measures but one, reaction time in the mental rotation task, in which a sex difference favoring males was found. Performance in the shape memory task was also related to age, older participants giving fewer correct answers. Analyses within the SLE patients showed that corticosteroid dosage is related to better performance on the synonym generation task, and SLE patients who showed no symptoms on that day (inactive) scored better on the Digit Span Test than those who showed some symptoms (active). Disease activity was not significantly related to any of the cognitive measures in Behcet's syndrome patients. The results are discussed considering the similarities and the differences of the cognitive tasks used in the literature.