Posterior Çapraz Kapanışa Sahip Olan ve Olmayan Bireylerde Baş ve Boyun Bölgesi Kaslarının Özelliklerinin Karşılaştırılması
Comparison of the Characteristics of Head and Neck Muscles in Individuals With and Without Posterior Crossbite
- Tez No: 986919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN NUR KORKMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, posterior çapraz kapanışa sahip olan ve olmayan bireylerde baş ve boyun kaslarının ultrasonografik, elastografik ve fonksiyonel basınç özelliklerini karşılaştırmaktır. Çalışmaya 12-18 yaş arasında 90 birey dahil edildi. Katılımcılar kontrol, tek taraflı posterior çapraz kapanış ve çift taraflı posterior çapraz kapanış olmak üzere gruplandırıldı. Anterior temporal, masseter, dil, sternokleidomastoid ve üst trapezius kasları ultrasonografi ve ultrasonografik elastografi ile değerlendirildi. Kas kalınlığı, ekojenite ve strain elastografi oranları kaydedildi. Dudak, yanak, maksimum dil ve yutkunma basınçları Iowa Oral Performance Instrument (IOPI) ile ölçüldü. Verilerin analizinde sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş örneklem t-testi, gruplar arası karşılaştırmalarda Tek Yönlü ANOVA ve post-hoc Tukey testi kullanıldı. Kategorik değişkenler Pearson ki-kare, Fisher-Freeman-Halton exact ve McNemar testleri ile analiz edildi. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon katsayısı ile değerlendirildi. Ölçümlerin güvenilirliği sınıf içi korelasyon katsayısı ile incelendi. İstatistiksel olarak anlamlılık P<0,05 olarak kabul edildi. Ultrasonografik değerlendirmelerde sternokleidomastoid ve üst trapezius kas kalınlıkları ile sağ temporal kas elastografi oranı açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar saptandı. Dil elastografi oranı çift taraflı posterior çapraz kapanış grubunda tek taraflı posterior çapraz kapanış grubuna göre daha yüksek bulunurken, total dil kalınlığı açısından anlamlı fark görülmedi. Ekojenite değerlendirmesinde sağ ve sol masseter kaslarında gruplar arasında anlamlı farklılık izlendi ve Tip 2 ekojenite çapraz kapanış gruplarında daha sık gözlendi. IOPI ölçümlerinde üst dudak basıncı çift taraflı posterior çapraz kapanış grubunda tek taraflı posterior çapraz kapanış grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu. Alt dudak, maksimum dil, yutkunma ve yanak basınçları açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Maksimum dil basıncı ile total dil kalınlığı ve dil elastografi oranı arasında anlamlı korelasyon bulunmadı. Elde edilen bulgular baş ve boyun bölgesi kaslarının bazı morfolojik, elastografik ve fonksiyonel özelliklerinin posterior çapraz kapanış varlığından etkilenebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the ultrasonographic, elastographic, and functional pressure characteristics of the head and neck muscles in individuals with and without posterior crossbite. A total of 90 individuals aged 12–18 years were included in the study. The participants were categorized into control, unilateral posterior crossbite, and bilateral posterior crossbite groups. The anterior temporal, masseter, tongue, sternocleidomastoid, and upper trapezius muscles were evaluated using ultrasonography and ultrasonographic elastography. Muscle thickness, echogenicity, and strain elastography ratios were recorded. Lip, cheek, maximum tongue, and swallowing pressures were measured using the Iowa Oral Performance Instrument (IOPI). The normality of continuous variables was assessed using the Shapiro-Wilk test. Paired-samples t-test was used for intragroup comparisons, while One-Way ANOVA and post-hoc Tukey tests were used for intergroup comparisons. Categorical variables were analyzed using Pearson chi-square, Fisher-Freeman-Halton exact, and McNemar tests. Relationships between variables were evaluated using the Pearson correlation coefficient. Measurement reliability was assessed using the intraclass correlation coefficient. Statistical significance was set at P<0.05. Ultrasonographic evaluations revealed significant differences among the groups in sternocleidomastoid and upper trapezius muscle thicknesses and the right temporalis muscle elastography ratio. The tongue elastography ratio was significantly higher in the bilateral posterior crossbite group than in the unilateral posterior crossbite group, whereas no significant difference was observed in total tongue thickness. Echogenicity assessment revealed significant differences among the groups in the right and left masseter muscles, and Type 2 echogenicity was more frequently observed in the posterior crossbite groups. In the IOPI measurements, upper lip pressure was significantly higher in the bilateral posterior crossbite group than in the unilateral posterior crossbite group. No significant differences were found among the groups in lower lip, maximum tongue, swallowing, or cheek pressures. No significant correlations were found between maximum tongue pressure and total tongue thickness or the tongue elastography ratio. The findings indicate that some morphological, elastographic, and functional characteristics of the head and neck muscles may be influenced by the presence of posterior crossbite.