VİTAMİN D TAŞIYICI PROTEİN GEN POLİMORFİZMİNİNPREMATÜRİTEYE BAĞLI GÖZLENEN MORBİDİTELER İLEİLİŞKİSİ
THE RELATIONSHIP BETWEEN VITAMIN D BINDING PROTEIN WITH MORBIDITIES SECONDARY TO PREMATURITY
- Tez No: 986924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER KARATEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Genetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Neonatoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Vitamin D taşıyıcı gen polimorfizmi (VDTP), gerek D vitamini ile ortak çalışarak gerekse de bağımsız olarak antiinflamatuar, immünmodülatuar fonksiyon gösterir, ayrıca doku hasarında ortaya çıkan aktini temizler, monoansatüre ve satüre yağ asitlerini bağlar ve tümöral dokuda antianjiogenetik etki gösterir. Prematürite komplikasyonlarının zemininde inflamasyon, enfeksiyon, doku hasarı, anjiogenezisteki bozukluklar ve genetik yatkınlığın yer alması ve VDTP'nin bu faktörler üzerindeki etkileri nedeniyle bu çalışmada VDTP gen polimorfizmlerinin prematüriteye bağlı hastalıklarla olan olası ilişkisi ilk kez araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi-1'e 09. 07. 2010- 01.07.2011 tarihleri arasında yatan 160 çok düşük doğum ağırlıklı ve ≤32 GH'da doğan yenidoğan çalışmaya alındı. GC geni p.T436K (T420K, rs4588) ve p.D432E (D416E, rs7041) polimorfizmleri için PCR-DNA dizi analizi yöntemi kullanıldı. Bulgular: rs 4588 ve rs 7041“tek nükleotid polimorfizmleri”için alel ve diplotip dağılımları; Gc 1F %30, Gc 1S %71.9, Gc 2 %45.6, Gc 1s-1s %33.1, Gc1s-2 %28.1, Gc 1f-1f %5, Gc 1f-1s %11.3, Gc 1f-2 %13.8, Gc 2-2 %3.1 şeklindeydi. Bronkopulmoner displazi olan grupta Gc 2 (%35-%54, p:0.020) ve Gc 1s-2 (%19.2-%35.6, p:0.021), bronkopulmoner displazi olmayan gruba göre daha az, Gc1s-1s (%42.5-%25.3, p:0.021) daha fazla iken; 36. PMH'da oksijen bağımlısı olan grupta Gc1s-2 (%13.5-%32.5, p:0.024) daha azdı. Nekrotizan enterokolit olan grupta, olmayan gruba göre GC-2 (%%26.1- %48.9, p:0.042) daha az, Gc1f-1s (%26.1-%8.8, p:0.026) daha fazlaydı. Patent duktus arteriosus olan grupta olmayan gruba göre (%83.3-%67, p:0.035) ve intraventriküler kanaması olan grupta intraventriküler kanaması olmayan gruba göre (%84.4-%66.7, p:0.025) Gc1S aleli daha fazlaydı. IV Respiratuar distres sendromu, erken sepsis ve erken kültür pozitif sepsis ile çalışılan SNP'ler arasında ilişki gösterilemedi. Geç sepsis olan grupta, olmayan gruba göre Gc 2 (%33.3-%52.4, p:0.020) daha azdı. Gc 1S (%88- %68.9) ise geç kültür pozitif olgularda daha fazlaydı (p: 0.051). Pnömoni grubunda pnömoni olmayan gruba göre Gc1s-1s (%44.9-%28.2, p:0.039) daha fazla bulundu. Prematüre retinopatisi olanlarda olmayanlara göre Gc 2 alelinin (%32.1-%50, p:0.053) daha az olduğu belirlendi. Tartışma: Çalışmamızda, Gc 2 aleli bronkopulmoner displazi, geç sepsis, nekrotizan enterokolit ve prematüre retinopatisi gelişiminde koruyucu iken, Gc 1S patent duktus arteriosus ve intraventriküler kanama gelişiminde risk faktörü olarak bulundu. Gc 1F alelinin tüm bu hastalıklarla ilişkisi gösterilemedi. Diplotiplerden Gc1s-1s pnömoni ve bronkopulmoner displazi; Gc1f-1s nekrotizan enterokolit ve prematüre retinopatisi gelişimi için risk faktörü iken, Gc1s-2 28. günde ve 36. PMH'da azalmış oksijen bağımlılığı ile ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Vitamin D binding protein (VDBP) has anti-inflammatory, immunemodulatory functions, as well as actin cleavage at tissue damage, binding to mono/polyunsaturied fatty acids and anti angiogenesis on tumor cells together with vitamin D or independently. The main pathophysiologies of the morbidities related to prematurity are inflammation, infection, tissue damage, defects on angiogenesis, and genetic susceptibility. Since VDBP may affect these factors, we aimed to investigate the relationship of VDBP polymorphisms on these morbidities. Material and method: Very low birth weight infants (n:160) who were born at less than 32 GW's and hospitalised in Zeynep Kamil Maternity and Children's Hospital, Neonatal Intensive Care Unit-1 between 09. 07. 2010 - 01.07.2011 were included in the study. We used PCR DNA sequence analysis for GC gene p.T436K (T420K, rs4588) and p.D432E (D416E, rs7041) polymorphisms. Results: The distributions of allele and diplotypes of rs 4588 and rs 7041 single nucleotide polymorphisms were; Gc 1F %30, Gc 1S %71.9, Gc 2 %45.6, Gc 1s-1s %33.1, Gc1s-2 %28.1, Gc 1f-1f %5, Gc 1f-1s %11.3, Gc 1f- 2 %13.8, Gc 2-2 %3.1. Gc 2 (%35-%54, p:0.020) and Gc1s-2 (%19.2-%35.6, p:0.021) were less and Gc1s-1s (%42.5-%25.3, p:0.021) were more common in the bronchopulmonary dysplasia group than the bronchopulmonary dysplasia free group. Gc1s-2 (%13.5-%32.5, p:0.024) were less common on the oxygen dependent group on 36 PMA than the nondependent group, also. Gc-2 (%26.1-%48.9, p:0.042) were rare, Gc1f-1s (%26.1-%8.8, p:0.026) were more often seen in necrotizing enterocolitis group with respect to necrotizing enterocolitis free group. Gc1S were more common in patent ductus arteriosus group compared with patent ductus arteriosus free group (%83.3-%67, p:0.035), and in intraventricular hemorrhage group compared VI with intraventricular hemorrhage free group (%84.4-%66.7, p:0.025). We didn't find any relationship between these SNP's and respiratory distress syndrome, early onset sepsis and early onset culture proven sepsis. Gc 2 were more common in late onset sepsis group (%33.3-%52.4, p:0.020) and Gc 1S (%88-%68.9, p: 0.051) were more common in the late onset culture proven sepsis than these pathologies free groups. Gc1s-1s (%44.9-%28.2, p:0.039) was more common in the pneumonia group, and Gc2 (%32.1-%50, p:0.053) was less common in the retinopathy of prematurity group. Discussion: Although Gc 2 allel was protective against bronchopulmonary dysplasia, late onset sepsis, necrotizing enterocolitis and retinopathy of prematurity, Gc 1S was a risk factor for patent ductus arteriosus and intraventricular hemorrhage. We didn't find any relationship between Gc 1F and all these pathologies. When we looked at the diplotypes; Gc1s-1s was a risk factor for pneumonia and bronchopulmonary dysplasia and Gc1f-1s for necrotising enterocolitis and retinopathy of prematurity; Gc1s-2 was protective against the oxygen dependency on 28th postnatal day and 36th PMA.