An Intellectual of the second constitutional period Nüzhet Sabit his life personality and views
Bir İkinci Meşrutiyet aydını: Nüzhet Sabit hayatı kişiliği görüşleri
  1. Tez No: 98693
  2. Yazar: CÜNEYD OKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ZAFER TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
IV ÖZET Bu tezde İkinci Meşrutiyet ve Mütareke dönemlerinin dikkate değer politikacı, gazeteci ve fikir adamlarından biri olan Nüzhet Sabit incelenmiştir. İlk olarak hakkında yazılan bütün kaynaklar eleştirel bir bakış açısıyla ele alınarak biyografisi mümkün olduğu kadar eksiksiz bir biçimde çıkarılmıştır. Aktif bir kişiliği olan Nüzhet Sabit' in kurduğu ve üye olduğu dernekler tanıtılmış bu kuruluşların ilkeleri ve çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. En belirgin vasıflarından biri olasından dolayı gazeteciliği ve Osmanlı basınına yaptığı katkılar ayrıca ele alınmıştır. Daha sonra 1908-1920 döneminin önemli siyasi gelişmeleri kronolojik olarak aktarılmış ve bu gelişmeler karşısında Nüzhet Sabit' in fikir ve tepkileri ayrıntıları ile açıklanarak onun politik kişiliği aydınlığa kavuşturulmuştur. Hemen bütün Meşrutiyet dönemi aydınlan gibi çok değişik konularda düşünce beyan ederek bunları kaleme almış olan Nüzhet Sabit' in bu düşünceleri ortaya konmuş ve dönemin genel düşünce ortamı da her yönü ile açıklanarak onun dönemdeki yeri belirgin hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this dissertation, Nüzhet Sabit, one of the significant politicians, journalists and thinkers of the Constitutional and Armistice periods, is studied. First, examining all of the available sources about him critically, his biography is presented as completely as possible. The associations Nüzhet Sabit founded or of which he was a member, their principles and activities are explained. Because his interest in journalism was one of his most apparent features, his activities in this field, and his contributions to the Ottoman Press are dealt with separately. Then, important developments of the period between 1908 and 1920 are presented chronologically, and Nüzhet Sabit' s political identity is brought to light through detailed explanation of his opinions on and reactions to these developments. As Nüzhet Sabit expressed his opinions on various issues like almost all of the intellectuals of the Constitutional period, his views are presented, and his place in the period is marked clearly against the general intellectual background of the time explained in detail.