Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve dijital okuryazarlıklarının incelenmesi
An investigation of social studies teacher candidates lifelong learning tendencies and digital literacy
- Tez No: 986981
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile dijital okuryazarlık düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemek ve aralarındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmada sosyal bilgiler öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve dijital okuryazarlık düzeylerini incelemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli tercih edilmiştir. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve dijital okuryazarlık düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada verilerin toplanması amacıyla Diker Coşkun (2009) tarafından geliştirilmiş olan“Yaşamboyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”ve Hamutoğlu, Kaya-Uyanık, Canan-Güngören ve Erdoğan (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan“Dijital Okuryazarlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 öğretim yılında Türkiye'nin farklı bölgelerinden seçilen devlet üniversitelerinde öğrenim gören 980 sosyal bilgiler öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken“kolay ulaşılabilir uygun durum örneklemesi”kullanılmıştır. Veriler SPSS-27 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sosyodemografik sorular için frekans tablosu, değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için 2 gruplu değişkenlerde bağımsız örneklem t-test, 3 ve daha fazla gruplu değişkenlerde One-Way ANOVA analizi ve non-parametrik Kruskal Wallis-H analizi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; sosyal bilgiler öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile dijital okuryazarlık düzeyleri farklı değişkenler açısından incelendiğinde, cinsiyet, sınıf, akademik ortalama, internet kullanım amacı ve sürekli bir internet bağlantısına sahip olma değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Dijital okuryazarlık düzeylerinin internet kullanım süresi, teknolojik yenilikleri takip etme, kişisel bilgisayara sahip olma, düzenli teknolojik site takibi ve bilgisayar dersi alma durumlarına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin ise kitap okuma alışkanlıklarına ve üniversitede bir kulübe üye olma durumlarına göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarından hareketle öğrencilerin okul kampüsleri içerisinde teknolojiye erişiminin kolaylaştırılabileceği, özellikle kadın öğrencilerin yaşam boyu öğrenmelerini destekleyen etkinliklerin artırılabileceği, dijital okuryazarlık becerisinin geliştirilmesine yönelik seminerler düzenlenebileceği şeklinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine social studies teacher candidates' lifelong learning tendencies and digital literacy levels in terms of various variables and to determine the relationship between them. A descriptive survey model was preferred in the study to examine social studies teacher candidates' lifelong learning tendencies and digital literacy levels. In this study, which was conducted to determine the lifelong learning tendencies and digital literacy levels of social studies teacher candidates, the“Lifelong Learning Tendencies Scale”developed by Diker Coşkun (2009) and the“Digital Literacy Scale”adapted into Turkish by Hamutoğlu, Kaya-Uyanık, Canan-Güngören, and Erdoğan (2017) were used to collect data. The study population consists of 980 social studies teacher candidates enrolled in state universities selected from different regions of Turkey during the 2024-2025 academic year. A“convenience sampling”method was used to determine the study group. The data were analyzed using the SPSS-27 program. In the analysis of the data, a frequency table was used for sociodemographic questions, an independent samples t-test was used for two-group variables to see the differences in the group means of the variables, and a one-way ANOVA analysis and non-parametric Kruskal Wallis-H analysis were used for three or more group variables. According to the results obtained from the research, when the lifelong learning tendencies and digital literacy levels of social studies teacher candidates were examined in terms of different variables, it was found that there were significant differences according to the variables of gender, class, academic average, purpose of internet use, and having a continuous internet connection. It was concluded that digital literacy levels showed significant differences in terms of internet usage time, following technological innovations, owning a personal computer, regularly following technological websites, and taking computer courses. It was also concluded that lifelong learning tendencies showed significant differences in terms of reading habits and membership in a university club. Based on the results of the study, it was recommended that students' access to technology within school campuses be facilitated, activities supporting lifelong learning, especially for female students, be increased, and seminars aimed at developing digital literacy skills be organized.