Ailelerin bazı sosyo-ekonomik faktörlerinin öğrencinin okuduğunu anlama başarısına etkisi
The Impact of various socio-economic factors in families on children's performance in reading comprehension
- Tez No: 98702
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÇELENK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okulu 5. Sınıf öğrencilerinin ailelerinin, gelir düzeyi, eğitim seviyesi, meslek grubu ve ailedeki çocuk sayısı gibi bazı sosyo ekonomik faktörleri ile öğrencilerin okuduğunu anlama başarısı arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Araştırma Düzce ili merkezinde ve merkez köylerinde bulunan ilköğretim okulu 5. Sınıf öğrencilerinden, 270 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, ailelerle ilgili bilgiler için bilgi formu, öğrencilerin okuduğunu anlama puanlan için, geliştirilen okuduğunu anlama testi kullanılmıştır. Elde edilen bilgiler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiş, ulaşılan bulgular alt problemlere göre aşağıda özetlenmiştir. 1. Ailenin gelir düzeyi ile öğrencinin okuduğunu anlama başarısı arasında doğrusal bir ilişki vardır. Ailenin gelir düzeyi arttıkça öğrencinin okuduğunu anlama ivbaşarısı da artmakla, gelir düzeyi azaldıkça, öğrencinin okuduğunu anlama başarısı da azalmaktadır. 2. Anne babanın eğitim seviyesi ile öğrencinin okuduğunu anlama başarısı arasında doğrusal bir ilişki vardır. Anne babanın eğitim seviyesi yükseldikçe, öğrencinin okuduğunu anlama başarısı da yükselmekte, eğitim seviyesi azaldıkça, öğrencinin okuduğunu anlama başarısı da azalmaktadır. Okuduğunu anlama puanları en yüksek olan grup, anne babası üniversite mezunu olan gruptur. Daha sonra lise mezunu anne babaların çocukları ve sırası ile orta okul ve ilkokul mezunu anne babaların çocukları gelmektedir. Anne eğitim seviyesi gruplarında en başarısız öğrenciler annesi hiç eğitim almamış öğrencilerdir. Yalnız baba eğitim seviyesi gruplarında bir farklılık göze çarpmıştır. Babası ilkokul mezunu olan öğrencilerin puanlarının aritmetik ortalaması, babası orta okul mezunu olan öğrencilerin puanlarının aritmetik ortalamasından daha yüksek çıkmıştır. 3. Farklı meslek gruplarına mensup anne babaların çocuklarının okuduğunu anlama başarıları da farklılık göstermektedir. Baba mesleği açısından bakıldığında en başarılı grup, babası memur olan gruptur. Daha sonra babası serbest meslek sahibi olanlar, işçi ve çiftçi olanlar gelmektedir. Anne mesleği açısından bakıldığında en başarılı grup, annesi memur olan gruptur. Daha sonra annesi ev hanımı olanlar, işçi ve çiftçi olanlar gelmektedir. 4. Ailedeki çocuk sayısı ile öğrencinin okuduğunu anlama başarısı arasında zıt yönlü bir ilişki vardır. Ailedeki çocuk sayısı arttıkça öğrencinin okuduğunu anlama başarısı azalmakta, çocuk sayısı azaldıkça öğrencinin başarısı artmaktadır. Gruplar incelendiğinde aritmetik ortalaması en yüksek olan grup, ailelerinde tek çocuk olanların oluşturduğu gruptur. Daha sonra sırasıyla iki çocuklu aileler, üççocuklu aileler, beş çocuklu aileler, altı ila dokuz çocuklu aileler ve en sonda da dört çocuklu aileler gelmektedir. Anahtar Kelimeler : Sosyo-Ekonomik Düzey, Okuduğunu Anlama VI
Özet (Çeviri)
This study focuses on the correlation between various socio-economic factors such as the income and education levels, professional involvements, the number of children in families having children in the fifth grade of primary education and these children's performance in reading comprehension. Research has been done among 270 school children studying in the fifth grade in schools in Düzce city center and central villages. As a means of information gathering for this research, information forms for data collection concerning families and reading comprehension tests developed for the purpose of numeric evaluation of children's reading comprehension have been utilised. The information gathered have been assessed by statistical methods, and the resulting consequences have been summarised below according to sub-problems.1. There is a direct correlation between the family's income and the child's performance in reading comprehension. As the income level rises, the performance of the child in reading comprehension also grows; the lower the income level the lower the performance of the child in reading comprehension. 2. There is a direct correlation between the education level of the parents and the child's performance in reading comprehension. The higher the education level of the parents the higher the child's performance in reading comprehension; the lower the education level the lower the performance of the child. The researched group with the highest points in reading comprehension is the group where parents are university graduates. This group is followed by the groups formed by children with parents having high school education, secondary school education, and primary school education, respectively. In groups classified according to mother's education level, the lowest performers are those children whose mothers have never actually received any education. Only in groups classified according to father's education level a difference has come out. The arithmetic point average of children with fathers having primary school education are higher than that of those children with fathers having secondary school education. 3. Differences also exist among children whose parents belong to different professional involvements as far as these children's performances in reading comprehension are concerned. Considering the father's profession, the group with the highest performance is the group where the children's fathers are public employees. This group îs followed by those where fathers are independent business owners, workers, and farmers, respectively. Considering the mother's profession, the group with the highest performance is the group where the children's mothers are public employees. This group is nfollowed by those where mothers arc housewives, workers, and fanners, respectively. 4. There is an reverse correlation between the number of children in the family and the child's performance in reading comprehension. As the number of children in the family rises, the child's performance in reading comprehension declines; the less this number the higher the performance of the child. Having studied these groups it is seen that the group with the highest arithmetic point average comes out as the group formed by single children. This group is followed by those where families have two, three, five, six to nine, and four children, respectively. Keywords : Socio-Economic Level, Reading Comprehension. m