Garfik tasarımlarında kullanılabilecek fotoğrafi teknikleri
The Techniques of photography that can be used in graphic designs
- Tez No: 98701
- Danışmanlar: DOÇ. ZEKİ CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
ÖZET GRAFİK TASARIMLARDA KULLANILABİLECEK FOTOĞRAFİ TEKNİKLERİ ÖZTÜRK Mesut Yüksek Lisans Eylül-2000 Bu çalışmanın amacı; grafik tasarımlarda kullanılabilecek fotografi tekniklerinin araştırılması, uygulama yöntemlerinin derlenmesi, özgün fotoğraf tasarım ve Uygulamalarının grafik çalışmalarda nasıl kullanılabileceğinin ortaya konulmasıdır. Araştırma; siyah-beyaz fotografi teknikleri ile çekim aşamasında uygulanan deneysel yöntemlerin yanısıra karanlıkodada uygulanan deneysel yöntemler ve baskı sonrası yapılan deneysel yöntemleri kapsamaktadır. Çalışma, grafik tasarımlarda kullanılan deneysel fotografi teknikleri ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada renkli film kullanılarak çekim yapılabileceğinden söz edilmekle birlikte, asıl olarak siyah-beyaz fotoğraf teknikleri üzerinde durulmuştur. Ele alınan teknik ve uygulamalarda, gerektiğinde renkli fotoğraf gereçleri kullanılarak, renkli tasarımların da elde edilebileceğine değinilmiştir. Araştırma yöntemi olarak; öncelikle ülkemizde ve diğer ülkelerde fotoğrafın başlangıcından günümüze kadar geçen süre içinde uygulanmış deneysel fotoğraf örnekleri taranmıştır. Türkiye'deki grafik tasarımcıları ve fotoğraf tasarımcıları ile görüşmeler yapılmış, onların bilgi ve deneyimlerinden yararlanılmıştır, Özgün tasarımlar sunularak bu alandaki mevcut bilgi ve deneyimin zenginleştirilmesi amaçlanmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE TECHNIQUES OF PHOTOGRAPHY THAT CAN BE USED IN GRAPHIC DESIGNS ÖZTÜRK MESUT MA September, 2000 The purpose of this study is to investigate the techniques of photography that can be used in graphic designs; to evaluate the methods of application and to explain how original photographic designs and their applications can be used in the graphic work. This study includes not only the techniques of monochrome photography but also the experimental methods used in taking photographs as well as those used in the darkroom and after printing. The study is limited to the experimental techniques of photography used in graphic designs. Even though it was suggested in the study that photographs could be taken by using color films, the focus was on black & white photographic techniques. It was pointed out that when the need arises it is also possible to create color designs by using tools of color photography. As the method of the study, samples of experimental photography which have been taken in Turkey and other countries since the beginning of photography were examined. Interviews were carried out with the graphic and photographic designers in Turkey and their expertise was consulted. By presenting original projects, the study aims at helping to enrich the knowledge and experience already available in the field.