Mimarlıkta sosyal olanı çokluk ile araştırmak: Minör Güzergâhlar, minör kartografiler
Researching the social in architecture with a multitude: minor trajectories, minor cartographies
  1. Tez No: 987026
  2. Yazar: FULYA SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT HACIALİBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Araştırma özne, mekân ve pratik üçlemesi üzerinden“sosyal mimarlık”kategorisini sorunsallaştırarak“mimarlıkta sosyal olan”ı tartışır. Bu tartışmayı yapmak için hem mimarlığın hem de tezin failini çokluk olarak tayin eder ve çokluğu oluşturan tekillikleri merkeze alır. Oluş halindeki çoklukta insan ve insan dışı bedenlerin birbiriyle ilişkili olduğunu, bu ilişkilerin mevcut yapılı çevrede çok sayıda zamansallık ve mekânsallık ürettiğini öne sürer. Bu önermeleri“beden hangi bedenlerle, nasıl, ne zaman ve nerede ilişkilenir”sorusuyla ve“minör”kavramıyla araştırır. Tez, otoetnografik saha çalışmasıyla başlar, DEÜ Mimarlık Bölümü lisans ve lisansüstü öğrencileriyle yürütülen“minör buluşmalar”başlıklı atölyelerin saha çalışmalarıyla devam eder. Tasarım, eğitim ve araştırma pratiklerinin kesişiminde, uygulama temelli ve uygulama odaklı yürütülen tez, sürece dâhil olan bedenlerle kendi çokluğunu inşa eder. Tezin diğer önermesi, fiziksel mekânın çokluğun ürettiği mekânsallıklarla, maddenin hal değişimine benzer şekilde, katı halden minör hale geçmesidir. İkinci grup saha çalışmaları“çokluğun mekânsallıkları mevcut yapılı çevreyi nasıl etkiler, değiştirir, dönüştürür”sorusuyla, çatılarda üretilen mekânsallıklara odaklanarak gerçekleşir. Çatının insan ve insan dışı bedenlerle kurduğu ilişkiler ve bu ilişkilerin ürettiği mekânsallıklar, minör bir okumayı mümkün kılan potansiyeller olarak değerlendirilir. Saha çalışmalarında bedenlerin öznel, gündelik ve konumlu güzergâhları takip edilir. Güzergâhlar fotoğraf, video, metin ve çizim yoluyla kayıt altına alınır. Tekilliklerin öznel, bedenlenmiş ve konumlu bilgisi, haritalama yoluyla kolektif bilgiye dönüştürülür. Güzergâh, çizim ve haritalama araçlarıyla geliştirilen yöntemsel yaklaşım minör metodoloji olarak sunulur. Saha çalışmalarından elde edilen materyallerin içerik analiziyle bedenlerin, eylemlerin ve mekânların minör repertuvarları elde edilir. Haritalama çalışmalarıyla minör kartografiler üretilir ve minör bir anlatı kurulur. Çatıların minör anlatısı üzerinden mekânın minör hali; tez sürecinin kendisinin bir vaka olarak ele alınmasıyla tasarım, eğitim ve araştırma pratiklerinin minör halleri tartışılır.
Özet (Çeviri)
The research problematizes the category of“social architecture”through the triad of subject, space and practice and discusses“the social in architecture”. It identifies“multitude”as the agent of both architecture and the thesis, and centers the singularities that constitute this multitude. It argues that, in a multitude that is always in a state of becoming, human and non-human bodies are relational, and that these relations generate numerous temporalities and spatialities within the existing built environment. These arguments are explored through the questions“how, when and where do bodies relate to each other”as well as through the concept of the“minor.”The thesis begins with autoethnographic field studies and continues with the field studies of workshops entitled“minor meetings,”carried out with undergraduate and graduate architecture students from Dokuz Eylül University. Situated at the intersection of design, education and research practices, and conducted as both practice-based and practice-led research, the thesis constructs its own multitude together with the bodies involved in the process. The other argument of the thesis is that physical space transitions from a solid state to a minor state through the spatialities produced by a multitude, in a way analogous to the phase change of matter. The second group of field studies, which is guided by the question“how do the spatialities of a multitude affect, alter and transform the existing built environment”, focuses on the spatialities produced on roofs. The relations that the roof establishes with human and non-human bodies, and the spatialities generated by these relations, are evaluated as potentials that enable a minor reading of space. In the field studies, the subjective, everyday and situated trajectories of bodies are followed. These trajectories are recorded through photography, video, text and drawing. The subjective, embodied and situated knowledge of singularities is transformed into collective knowledge through (collective) mapping. The methodological approach, developed through trajectories, drawings and mapping, is presented as a minor methodology. Minor repertoires of bodies, actions and spaces are derived from the content analysis of the fieldwork materials. Minor cartographies are created through mapping practices, and a minor narrative is constructed. The minor state of space is discussed through the minor narrative of roofs, while the minor state of design, education and research practices is reflected upon through the thesis process as a case.