Polikistik over sendromlu kadınlarda serum Reg-3-alfa düzeyi ile metabolik parametrelerin ilişkisi
  1. Tez No: 987037
  2. Yazar: SİNAN RECEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PCOS), etiyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamış olan ve üreme çağındaki kadınlarda sık rastlanan endokrin-metabolik hastalık olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamızda kullandığımız REG-3-alfa proteininin ince bağırsağın yanı sıra pankreastan da salgılandığı bilinmektedir. Diyabet ve pankreatit sırasında da Reg-3-alfa düzeylerinin yükseldiği çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmamızda PCOS ve sağlıklı kontrol hastalarında REG-3-alfa düzeyini karşılaştırarak REG-3-alfa'nın metabolik parametrelerle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: SBÜ İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları kliniği ve polikliniklerinde takip edilen 45 PCOS tanılı ve 44 sağlıklı kadından oluşan toplam 89 katılımcıda; insülin, hemoglobin (HGB), HDL, E2, testosteron, DHEAS, ferritin, Reg-3-alfa ve diğer biyokimya laboratuvar parametreleri ölçülmüştür. Rutin biyokimya ve hormon testleri standart yöntemlerle Cobas 8000 Modüler Analizör Sistemi'nde, REG-3-alfa düzeyi ise ELISA yöntemiyle çalışan ticari kitler (Bioassay Technology Laboratory, Zhejiang, China) ile ölçülmüştür. Çalışma prospektif bir tasarımla yürütülmüş, istatistiksel analizlerde SPSS 16 yazılımı kullanılmıştır. Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre, insülin ve HGB değerleri PCOS grubunda anlamlı şekilde yüksek, HDL düzeyi anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. PCOS grubunda östradiol düzeyi belirgin biçimde düşük, testosteron ve DHEAS değerleri yüksek saptanmıştır. Ayrıca, ferritin seviyeleri PCOS grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek, Reg-3-alfa seviyeleri ise istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p<0,05). Reg-3-alfa'nın PCOS tanısını öngörmedeki doğruluğuna ilişkin ROC analizinde eğri altında kalan alan (AUC) 0,626, sensitivite %62,2 ve spesifisite %59,1 olarak belirlenmiş; kesim değeri 403,1 ng/L olarak saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda PCOS hastalarında Reg-3-alfa düzeyi düşük izlenmiştir. Metabolik parametre belirteçlerinden insulin ile negatif korelasyon, HDL ile pozitif korelasyon olduğu saptanmıştır. Bu bulgular Reg-3-alfa'nın PCOS etiyopatogenezinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir ve bu kapsamda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is an endocrine-metabolic disorder commonly seen in women of reproductive age, the pathophysiology of which is not yet fully understood. In our study, it is known that the REG-3-alpha protein is secreted not only from the small intestine but also from the pancreas. Studies have shown that REG-3-alpha levels increase during diabetes and pancreatitis. In this study, we aimed to compare REG-3-alpha levels in PCOS patients and healthy controls and investigate the relationship between REG-3-alpha and metabolic parameters. Methods: A total of 89 participants, including 45 women diagnosed with PCOS and 44 healthy controls followed at the Internal Medicine clinics of SBÜ Izmir Bozyaka Training and Research Hospital, were recruited. Laboratory measurements included insulin, hemoglobin (HGB), HDL, E2, testosterone, DHEAS, ferritin, Reg-3-alpha, and other biochemical parameters. Routine biochemical and hormonal tests were performed using standard methods on the Cobas 8000 Modular Analyzer System, while REG-3-alpha levels were measured using commercially available ELISA kits (Bioassay Technology Laboratory, Zhejiang, China). The study was conducted prospectively, and statistical analyses were performed using SPSS version 16. Results: Compared to the control group, the PCOS group exhibited significantly higher insulin and HGB levels but significantly lower HDL levels. In the PCOS group, E2 levels were markedly decreased, whereas testosterone and DHEAS levels were elevated. Ferritin levels were significantly higher in the PCOS group, while Reg-3-alpha levels were significantly lower (p<0.05). The ROC analysis demonstrated that Reg-3-alpha had an area under the curve of 0.626 in predicting PCOS, with a sensitivity of 62.2% and a specificity of 59.1%, and a cutoff value of 403.1 ng/L. Conclusion: In our study, a decreased level of REG-3-alpha was observed in patients with PCOS. A negative correlation with insulin and a positive correlation with HDL were identified among the metabolic parameters. These findings suggest that REG-3-alpha plays a significant role in the pathogenesis of PCOS, indicating the need for further research in this area.