Yumurtacı tavuk yetiştiriciliğinde altlığa mineral madde eklenmesinin verim performansları ve refah parametreleri üzerine etkisi
The effect of mineral substance addition to litter on yield performance and welfare parameters in layer chicken feeding
- Tez No: 987039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, altlıklı sistemde yetiştirilen yumurtacı tavuklarda altlığa perlit ve zeolit ilavesinin; yumurta iç ve dış kalite özellikleri, altlık nem düzeyi, kümes içi amonyak konsantrasyonu ve bazı hayvan refahı parametreleri üzerindeki etkilerini belirlemektir. Çalışmada, hem üretim performansının hem de hayvan refahının iyileştirilmesine yönelik alternatif altlık katkı maddelerinin etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, üç yüz adet Lohman Sandy genotipi tavuk üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yirmi altı haftalık yaştaki tavuklarda altlık materyallerine perlit ve zeolit karıştırılıp gruplara ayrılarak yumurta iç ve dış kalite özellikleri; altlıkta nem ve pH düzeyi; hava amonyak konsantrasyonu ve pododermatit ile göğüs kirlilik düzeyi gibi bazı refah parametreleri değerlendirilmiştir. Çalışma süresince yem ve su ad libitum olarak verilmiş olup, on iki saat aydınlık, sekiz saat karanlık aydınlatma periyodu uygulanmıştır. Araştırmada altlıklı sistemde yetiştirilen Lohman Sandy genotipi tavuklarda, altlığa karıştırılan perlit ve zeolitin kümes içi amonyak seviyesi üzerine etkisinin önemli olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Perlitin, kabuk kalınlığı ve yumurta verimine; zeolitin yumurta kalite özelliklerinden ak indeksi, Haugh birimi ve yumurta ağırlığına etkisi önemli bulunmuştur (p<0,05). Altlığa eklenen perlit ve zeolitin; altlık nem ve pH seviyesi, yumurta sarı indeksi, sarı rengi ve şekil indeksi üzerine etkisinin önemsiz olduğu belirlenmiştir (p>0,05). İncelenen hayvan refahı parametrelerinden pododermatit ve göğüs kirlilik düzeyine etkisi önemsiz bulunmuştur (p>0,05). Sonuç olarak tavuk altlıklarına perlit ve zeolit katılmasının yumurta verimine ve yumurta kalite özelliklerinden; ak indeksi, kabuk kalınlığı, Haugh birimi ve yumurta ağırlığına olumlu etkisi olduğu ve amonyak seviyesinin azaltılmasında önemli bir faktör olduğu belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular; perlit ve zeolitin tavuk yetiştiriciliğinde yumurta kalitesini artırmaya yönelik potansiyel maddeler olduğunu göstermektedir. Çalışmanın bulguları, perlit ve zeolit kullanımının, tavuk yetiştiriciliğinde hava kalitesi ile performans faydaları sağlayabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the effects of adding perlite and zeolite to litter in laying hens raised in a litter system on egg internal and external quality characteristics, litter moisture level, ammonia concentration inside the house, and certain animal welfare parameters. The study aimed to evaluate the effectiveness of alternative litter additives in improving both production performance and animal welfare. The research was carried out on three hundred Lohman Sandy genotype laying hens. In the study, twenty-six-week-old laying hens were divided into groups by mixing perlite and zeolite in the litter materials and welfare parameters such as egg internal and external quality characteristics; moisture and pH level in litter; air ammonia concentration and welfare parameters such as pododermatitis and breast pollution level were examined. Feed and water were provided ad libitum throughout the study period, and a 12-hour light, 8-hour dark lighting cycle was applied. In the study, it was determined that the effect of perlite and zeolite mixed with litter on the ammonia level in the poultry house was significant in the Lohman Sandy genotype chickens raised in the litter system (p<0,05). The effects of perlite and zeolite on egg yield and egg quality characteristics such as egg white index, shell thickness, Haugh unit and egg weight were found to be significant (p<0,05); the effects of perlite and zeolite on yolk index, shape index and yolk color were found to be insignificant (p>0,05). The effects on pododermatitis and breast contamination level, which are animal welfare parameters, were found to be insignificant (p>0,05). It was concluded that there was no effect on pH and moisture level, which are litter quality parameters. As a result, it was determined that the addition of perlite and zeolite substances to the litter has a positive effect on egg production and egg quality characteristics such as egg white index, shell thickness, Haugh unit and egg weight and it is an important factor in reducing ammonia level. The findings of the study indicate that perlite and zeolite are potential materials for improving egg quality in poultry farming. The findings of the study suggest that the use of perlite and zeolite may provide air quality and performance benefits in poultry farming.