Ulusal erken uyarı skoru-kalsiyum (NEWS-CA 2+) modelinin akut pankreatitte prognozu öngörmede geleneksel pankreatit skorlamalarıyla karşılaştırılması
Comparison of the national early warning score-calcium (NEWS-CA 2+) model with traditional pancreatitis scoring systems in predicting prognosis in acute pancreatitis
  1. Tez No: 987075
  2. Yazar: YUSUF ULUOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, akut pankreatit hastalarında Ulusal Erken Uyarı Skoru-Kalsiyum (NEWS-Ca²⁺) modelinin hastalık prognozunu öngörme başarısı değerlendirilmiş ve geleneksel skorlama sistemleri (BISAP, Glasgow-Imrie, HAPS, CTSI) ile karşılaştırılmıştır. Amaç, acil servis koşullarında hızlı uygulanabilir, duyarlılığı ve özgüllüğü yüksek bir erken risk değerlendirme aracı belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan bu çalışmada, 01.01.2018–01.01.2025 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran 519 akut pankreatit hastasının verileri incelenmiştir. Hastaların demografik özellikleri, vital bulguları, laboratuvar değerleri ve radyolojik bulguları kaydedilmiş; NEWS-Ca²⁺, BISAP, Glasgow-Imrie, HAPS ve CTSI skorları hesaplanmıştır. Yoğun bakım yatışı ve mortaliteyi öngören faktörler lojistik regresyon ve ROC eğrisi analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortancası 58 yıl, kadın oranı %53,4'tür. Hastaların %72'si hafif, %23'ü orta, %4,6'sı şiddetli akut pankreatit olarak sınıflanmıştır. Mortalite oranı %4 olup, yaş ve şiddetli hastalık varlığı ile anlamlı ilişki göstermiştir (p<0.001). NEWS-Ca²⁺ skoru hem yoğun bakım yatışı (EAA=0.834) hem de mortaliteyi (EAA=0.877) öngörmede anlamlı bulunmuştur (p<0.001). BISAP (EAA=0.919) ve Glasgow-Imrie (EAA=0.948) skorları en yüksek doğruluk oranlarına sahipken, CTSI ve HAPS skorlarının prognostik değerleri sınırlı kalmıştır. Sonuç: NEWS-Ca²⁺ skoru, yalnızca vital bulgular ve serum kalsiyum düzeyine dayanarak hızlı hesaplanabilmesi sayesinde acil servislerde erken dönemde yüksek riskli hastaların belirlenmesinde pratik bir araç olarak öne çıkmaktadır. Çalışmamız, NEWS-Ca²⁺'ın klasik pankreatit skorlarıyla karşılaştırıldığında benzer prognostik doğruluk sunduğunu ve klinik kullanıma uygun bir alternatif olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the prognostic performance of the National Early Warning Score–Calcium (NEWS-Ca²⁺) model in predicting disease severity and clinical outcomes in patients with acute pancreatitis and to compare its accuracy with conventional scoring systems (BISAP, Glasgow-Imrie, HAPS, and CTSI). The objective was to identify a rapid, sensitive, and specific early risk assessment tool applicable in emergency department settings. Materials and Methods: This retrospective study included 519 patients diagnosed with acute pancreatitis who presented to the Emergency Department of Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between January 1, 2018, and January 1, 2025. Demographic characteristics, vital signs, laboratory findings, and radiological results were recorded. NEWS-Ca²⁺, BISAP, Glasgow-Imrie, HAPS, and CTSI scores were calculated. Factors predicting disease severity, intensive care unit admission, and mortality were evaluated using logistic regression and receiver operating characteristic (ROC) curve analyses. Results: The median age of the patients was 58 years, and 53.4% were female. Of the patients, 72% were classified as mild, 23% as moderately severe, and 4.6% as severe acute pancreatitis. The mortality rate was 4% and was significantly associated with age and the presence of severe disease (p<0.001). The NEWS-Ca²⁺ score significantly predicted both intensive care unit admission (AUC=0.834) and mortality (AUC=0.877) (p<0.001). BISAP (AUC=0.919) and Glasgow-Imrie (AUC=0.948) demonstrated the highest discriminative performance, whereas the prognostic values of CTSI and HAPS were limited. Conclusion: The NEWS-Ca²⁺ score stands out as a practical tool for the early identification of high-risk patients in emergency department settings, as it can be rapidly calculated based on vital signs and serum calcium levels alone. Our findings suggest that NEWS-Ca²⁺ provides prognostic accuracy comparable to that of classical pancreatitis scoring systems and may serve as a suitable alternative for early severity stratification and clinical risk assessment.