Devlet güvenliği açısından yeni terörizm ve eskimeyen terörizm söylemi
New terrorism and the unaged terrorism discourse in terms of state security
  1. Tez No: 987083
  2. Yazar: SİDAR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN CAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
“Eskimeyen terörizm”ve“yeni terörizm”söylemi, terörizmin tarih boyunca geçirdiği dönüşümleri ve bu dönüşümlerin günümüz tehditleri üzerindeki etkisini anlamak için kullanılan bir çerçevedir. Bu kavramlar, terörizmin değişen yönlerini ve kalıcı özelliklerini karşılaştırarak, güvenlik politikalarının ve stratejilerinin nasıl şekillenmesi gerektiği üzerine tartışmalara katkıda bulunur. Terörizm, devlet güvenliği açısından ciddi ve anlaşılması zor bir tehdit oluşturur. Bir devletin egemenliğini, istikrarını ve vatandaşlarının güvenliğini tehlikeye atan bu tehdit, yalnızca doğrudan şiddet içeren eylemlerle değil, toplum üzerindeki psikolojik etkiler, ekonomik zararlar ve politik istikrarsızlık riskleriyle de mücadeleyi zorlaştırır. Terörizmin devlet güvenliğine etkileri, devletlerin bu tehditlerle başa çıkmak için nasıl stratejiler geliştirdiği ve uyguladığıyla doğrudan ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
The discourse of“new terrorism”and“ageless/timeless terrorism”is a framework used to understand the transformations that terrorism has undergone throughout history and the impact of these transformations on today's threats. These concepts contribute to discussions on how security policies and strategies should be shaped by comparing the changing aspects and permanent characteristics of terrorism. Terrorism poses a serious and complex threat to state security. This threat, which endangers the sovereignty, stability and security of a state, makes it difficult to combat not only through direct acts of violence, but also through psychological effects on society, economic damage and risks of political instability. The effects of terrorism on state security are directly related to how states develop and implement strategies to cope with these threats.