Sol meme kanserli hastalarda radyoterapide kullanılan doz hesaplama algoritmalarının ve farklı grid size değerlerinin tedavi planına etkilerinin dozimetrik olarak incelenmesi
Dosimetric investigation of the effects of dose calculation algorithms and different grid size values on the treatment plan in radiotherapy for patients with left breast cancer
- Tez No: 987084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KAHRAMAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, lokal ileri evre sol meme kanseri radyoterapisinde farklı doz hesaplama algoritmaları (Monte Carlo, Pencil Beam ve Collapsed Cone) ile grid size değerlerinin (1,5 mm, 3 mm ve 5 mm) tedavi planlama doğruluğu üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektedir. Planlama sürecinde, her hasta için Field-in-Field FIF ve Volumetric Modulated Arc Therapy VMAT teknikleri kullanılarak, algoritma ve grid size kombinasyonlarıyla toplam 15 farklı plan oluşturulmuştur. Monte Carlo algoritması ve 1,5 mm grid size kullanılarak oluşturulan plan, referans plan olarak kabul edilmiş; diğer planlar bu referans plan ile dozimetrik açıdan karşılaştırılmıştır. Çalışmada referans plan olarak kabul edilen Monte Carlo algoritmasına göre en düşük hesaplama doğruluğu Pencil Beam algoritmasında elde edilmiş; Collapsed Cone algoritması ise Pencil Beam'e kıyasla referans algoritmaya daha yakın sonuçlar verdiği ancak buna rağmen doz hesaplamalarında belirgin farklılıklar olduğu gözlenmiştir. Grid size değerinin artması planlardaki doz hesaplamalarında önemli farklara yol açtığı görülmüştür.; 5 mm grid size, daha kısa hesaplama süresine rağmen 1,5 mm'ye göre doz dağılımında önemli sapmalara yol açmıştır. 3 mm grid size ise 1,5 mm'ye daha yakın sonuçlar sağlamış olsa da, hesaplamalarda yine de önemli farklar gözlenmiştir. Planlar arasındaki bu doz farklılıkları, tedavi sırasında hedef hacimlerin istenen dozu almamasına, riskli organların beklenenden daha yüksek dozlara maruz kalmasına neden olabilmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, kullanılan algoritma ve grid size parametrelerinin hem hedef hacimlerde hem de kritik organlarda elde edilen doz dağılımlarını belirgin şekilde etkilediğini ortaya koymuştur. Bu durum, her iki parametrenin de plan doğruluğu açısından kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study comparatively evaluates impact of different dose calculation algorithms (Monte Carlo, Pencil Beam, and Collapsed Cone) and grid sizes (1.5 mm, 3 mm, and 5 mm) on treatment planning accuracy in radiotherapy for locally advanced left breast cancer. A total of 15 plans were generated per patient using combinations of algorithm and grid size across two techniques: Field-in-Field (FIF) and Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT). The plan created with the Monte Carlo algorithm and a 1.5 mm grid size was set as the reference, and other plans were dosimetrically compared to it. Compared with the Monte Carlo algorithm, accepted as the reference plan in this study, the lowest calculation accuracy was obtained with the Pencil Beam algorithm. Although the Collapsed Cone algorithm produced results closer to the reference than Pencil Beam, notable discrepancies in dose calculations were still observed. Increasing grid size caused significant differences in dose estimations; the 5 mm grid size provided shorter calculation times but led to considerable deviations in dose distribution compared to 1.5 mm. The 3 mm grid size produced results closer to 1.5 mm; however, measurable discrepancies remained. These differences between plans may result in target volumes receiving less than the prescribed dose and critical organs being exposed to higher-than-expected doses during treatmen In conclusion, this study shows that the algorithm and grid size parameters significantly influence dose distributions in both target volumes and critical organs. This indicates that both parameters play a crucial role in treatment accuracy.