Komplikasyonsuz katarakt cerrahisi geçiren olgularda nükleus sertliği ile arka segment vasküler yapılar arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nuclear hardness and posterior segment vascular structures in patients undergoing uncomplicated cataract surgery
  1. Tez No: 987088
  2. Yazar: MUSA MUZAFFERZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA MEŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Komplikasyonsuz katarakt cerrahisinde nükleus sertliği ve katarakt tipinin retinal ve koroidal mikrovasküler parametreler üzerindeki etkisini ve cerrahi verilerle ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya matür katarakt (n=35), standart katarakt (n=35) ve sağlıklı kontrol (n=30) grupları dahil edildi. Ameliyat sonrası 1. hafta, 1. ay ve 3. ay kontrollerinde OKTA ve EDI-OKT ile vasküler dansite (VD), akım alanı (AA), koroidal vasküler indeks (KVİ) ve maküler kalınlık ölçüldü. Cerrahi sırasında kullanılan enerji parametreleri olarak ortalama ultrason gücü (US-Ave), efektif fakoemülsifikasyon süresi (EPT), ortalama fakoemülsifikasyon süresi (APT) ve kümülatif harcanan enerji (CDE) kaydedildi. Bulgular: Matür katarakt grubunda cerrahi enerji seviyeleri standart katarakt grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p<0,05). Postoperatif 1. haftada matür katarakt grubunda yüzeyel (YKP) ve derin kapiller pleksus (DKP) akım ve VD değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük olarak saptandı (p<0,001). Üçüncü ayda YKP VD parametreleri kontrol seviyesine ulaşırken, DKP VD matür grupta düşük kalmaya devam etti (p<0,001). Optik disk akımı ve peripapiller VD, izlem süresince matür grupta anlamlı düşük izlendi (p<0,05). Luminal alan (LA) ve toplam koroidal alan (TKA) 1. haftada düşükken, 3. ayda toparlandı. Cerrahi enerji parametreleri ile DKP VD ve LA arasında anlamlı negatif korelasyon saptandı (p<0,05). Sonuç: Katarakt cerrahisi nükleus sertliğine bağlı olarak arka segmentte geçici mikrovasküler değişikliklere neden olabilir. Nükleus sertliği arttıkça yükselen cerrahi enerji kullanımı, özellikle DKP ve koroidal luminal alanda perfüzyon düşüşüne yol açsa da, bu parametreler üçüncü aya kadar kademeli iyileşme göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effects of nucleus hardness and cataract type on retinal and choroidal microvascular parameters in uncomplicated cataract surgery and to analyze their relationship with surgical parameters. Materials and Methods: The study included mature cataract (n=35), standard cataract (n=35), and healthy control (n=30) groups. Vascular density (VD), flow area (FA), choroidal vascularity index (CVI), and macular thickness were measured using OCTA and EDI-OCT at postoperative 1-week, 1-month, and 3-month follow-up visits. The surgical energy parameters recorded during surgery included Ultrasound Average Power (US-Ave), Effective Phacoemulsification Time (EPT) and Cumulative Dissipated Energy (CDE). Results: Surgical energy levels were significantly higher in the mature cataract group compared to the non-mature cataract group (p<0.05). At postoperative week 1, superficial capillary plexus (SCP) and deep capillary plexus (DCP) flow and VD values were significantly lower in the mature cataract group compared to the control group (p<0.001). By the third month, SCP VD parameters reached control levels, whereas DCP VD remained significantly lower in the mature group (p<0.001). Optic disc flow and peripapillary VD were consistently lower in the mature group throughout the follow-up period (p<0.05). Choroidal luminal area (LA) and total choroidal area (TCA) were decreased at week 1 but showed recovery by month 3. A significant negative correlation was found between surgical energy parameters and DCP VD as well as LA (p<0.05). Conclusion: Cataract surgery may cause transient microvascular changes in the posterior segment depending on nucleus hardness. Increased surgical energy associated with greater nucleus hardness may lead to reduced perfusion, particularly in the DCP and choroidal luminal area; however, these parameters demonstrate gradual recovery by the third postoperative month.