Türk edebiyatında biyografik bir eser olan Mir'ât-ı Sicill-i Memûrîn-i Osmânîye'nin birinci cildinin elif harfli forması: İnceleme-metin
Elif form of the first volume of Mir'ât-i Sicill-i Memûrîn-i Osmânîye a biographical work in Turkish literature: Review-text
- Tez No: 987184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Biyografiler, bireylerin yaşam öyküsünü ele alarak hem tarihî hem de edebî değer taşıyan önemli bir tür haline gelmiştir. Türk edebiyatında, Arap ve Fars biyografi geleneğinden etkilenerek gelişen bu tür, özellikle Osmanlı döneminde kaleme alınan şair tezkireleriyle özgün bir kimlik kazanmıştır. Bu bağlamda, 1908 yılında yayımlanan Mir'ât-ı Sicil, Türk kültüründe biyografik kaynaklar arasında önemli bir yere sahiptir. Eserde, farklı kademelerde görev yapan memurların (kâtip, postacı, asker, bürokrat, vali, kaymakam… vs.) hayatlarına, kişisel özelliklerine, üstlendikleri görevlere ve varsa eserleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Eser üzerinde daha önce herhangi bir çalışma yapılmadığı tespit edilmiş olup, yapılan bu çalışma ile Mir'ât-ı Sicil'i günümüz okuyucusuna tanıtmak ve 20. yüzyıl Osmanlı biyografi geleneğine olan katkısını ortaya koymak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biographies, as a literary genre that explores individuals life stories, have become significant Works bearing both historical and literary value. In Turkish literature, this genre – evolved under the influence of Arabic and Persian biographical traditions and acquired a distinctive identity, particularly through the poet biographies written during the Ottoman period. In this context, Mirʿât-ı Sicil published in 1908, occupies an important place among biographical sources in Turkish culture. The work provides detailed information on the lives, personal charactristics, official positions, and when available, the writings of civil servants serving at various levels of the Ottoman adm inistrative hierarchy (scribes, postmen, soldiers, bureucrats, governors, district governors, etc.). Since no prior academic study has been conducted on this work. The present research aims to introduce Mirʿât-ı Sicil to contemporary readers and to reveal its contribution to the Ottoman biographical tradition of the 20th century