Eskişehir ilinin merkez ilçelerinde deprem riski altında bulunan kritik altyapı elemanlarının değerlendirilmesi
Assessment of critical infrastructure elements at risk of earthquake damage in the central di̇stricts of Eskişehir province
- Tez No: 987187
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, Eskişehir ili merkez ilçelerinde olası bir deprem senaryosunda kritik altyapı elemanlarının maruz kalacağı riskler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) tabanlı olarak analiz edilmiştir. Çalışmada, EstuNet sismik ağına ait istasyonlardan elde edilen PGA (Maksimum Yer İvmesi) verileri kullanılarak mekânsal dağılımlar IDW (Inverse Distance Weighted) interpolasyon yöntemiyle üretilmiştir. Oluşturulan deprem ivme haritaları, Tepebaşı ve Odunpazarı ilçeleri başta olmak üzere merkez yerleşimlerde zemin büyütme ve yerel zemin etkileri göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir. Ayrıca kritik altyapı unsurları (ulaşım, enerji, sağlık gibi) IDW haritalarıyla çakıştırılmış ve olası tehlike bölgeleri belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan EstuNet sismik ağ istasyonları sayesinde toplanan anlık veriler ile çalışma en güncel halini almıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the risks to which critical infrastructure components would be exposed in a potential earthquake scenario in the central districts of Eskişehir province were analyzed using Geographic Information Systems (GIS). In this study, spatial distributions were developed using the IDW (Inverse Distance Weighted) interpolation method using PGA (Maximum Ground Acceleration) data obtained from stations belonging to the EstuNet seismic network. The generated earthquake acceleration maps were evaluated by considering ground amplification and local site effects in central settlements, primarily in the Tepebaşı and Odunpazarı districts. Furthermore, critical infrastructure elements (such as transportation, energy, and healthcare) were overlaid with the IDW maps, and potential hazard zones were identified. Thanks to the EstuNet seismic network stations used in the study, the study was updated with real-time data.