Femvertısıng'e yönelik tüketici tutumlarının femwashıng açısından incelenmesi
The analysis of consumer attitudes towards femvertising in the context of femwashing
  1. Tez No: 987240
  2. Yazar: SERİL ÇAKMAK EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP SERDAR SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Halkla İlişkiler, Advertising, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
Özet
Günümüzde birçok marka femvertising stratejisini benimseyerek kadın güçlendirme mesajları ile hedef kitlelerine etkili bir şekilde ulaşmaya çalışmaktadır. Ancak her femvertising kampanyası tüketiciler tarafından olumlu tepkiler almamakta ve bazı durumlarda bu kampanyalar femwashing olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda çalışmanın amacı kadın tüketicilerin feminist reklamlara yönelik otantik femvertising ve femwashing algılarının oluşumunda etkili olan faktörleri belirlemek ve bu algıların femvertising'e ve markaya yönelik tutumlara nasıl yansıdığını incelemektir. Araştırma sonuçları“şeffaflık, tutarlılık, özdeşleşme, çeşitlilik, saygı, kalıp yargılara meydan okuma, mesaj güvenilirliği ve gerçekçi kurgu”unsurlarının otantik femvertising'in öncülleri olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca bulgular femvertising'in her kadın tüketici tarafından olumlu bir yaklaşım olarak karşılanmadığını, otantik femvertising ve femwashing algısının feminist reklamlara ve markaya yönelik tutumları anlamlı biçimde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, many brands are adopting femvertising strategies, attempting to effectively reach their target audiences with messages of female empowerment. However, not every femvertising campaign receives positive responses from consumers, and in some cases, these campaigns are considered femwashing. In this regard, this study aims to determine the factors that influence female consumers' perceptions of authentic femvertising and femwashing in relation to feminist advertising and to examine how these perceptions are reflected in attitudes towards femvertising and the brand. The research findings reveal that the elements of 'transparency, consistency, identification, diversity, respect, challenging stereotypes, message credibility, and realistic plot' are the antecedents of authentic femvertising. Furthermore, the findings show that femvertising is not viewed positively by all female consumers and that perceptions of authentic femvertising and femwashing significantly influence attitudes towards feminist advertising and brands.