Sıcak ve ılık karışım asfaltların sürdürülebilirlik yönünden irdelenmesi
Sıcak ve ilik karışım asfaltların sürdürülebi̇li̇rli̇k yönünden i̇rdelenmesi̇
  1. Tez No: 987241
  2. Yazar: SERHAT ADANUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Karayolu yolcu ve yük taşımacılığının artmasıyla asfalt kaplamalara duyulan ihtiyaç yükselmiş olup buna bağlı olarak asfalt üretiminde enerji verimliliği ve çevresel etkiler önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bitümlü Sıcak Karışım Asfalt (SKA), geleneksel bir yöntem olarak uzun yıllardır kullanılmasına rağmen, yüksek üretim sıcaklıkları nedeniyle enerji tüketimini artırmakta ve önemli miktarda sera gazı emisyonu oluşturmaktadır. Bu sorunlara alternatif olarak geliştirilen Ilık Karışım Asfalt (IKA), karıştırma ve serim sıcaklıklarını 20–40 °C azaltarak enerji tüketimini düşürmekte ve emisyonları önemli ölçüde azaltmaktadır. Daha düşük sıcaklıklar, bağlayıcı yaşlanmasını yavaşlatmakta, çalışma koşullarını iyileştirmekte ve karışımın performansını olumlu yönde etkilemektedir. Bu tezde SKA ve IKA karışımları; enerji tüketimi, emisyon, maliyet, teknik performans ve iş güvenliği açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bulgular, IKA'nın sürdürülebilir yol altyapısı hedefleriyle uyumlu ve çevresel açıdan daha avantajlı bir seçenek olduğunu işaret etmektedir. Türkiye'de uygun teknik altyapısal düzenlemelerle IKA'nın yaygınlaşması hem çevresel etkilerin azaltılmasına hem de ekonomik verimliliğin artırılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
With the increase in road transportation, the need for asphalt pavements has risen, and consequently, energy efficiency and environmental impacts in asphalt production have become important research topics. Although Bituminous Hot Mix Asphalt (HMA) has been used for many years as a traditional method, its high production temperatures increase energy consumption and generate significant greenhouse gas emissions. Warm Mix Asphalt (WMA), developed as an alternative to these problems, reduces energy consumption and significantly lowers emissions by decreasing mixing and paving temperatures by 20–40°C. Lower temperatures slow binder aging, improve working conditions, and positively affect mixture performance. In this thesis, HMA and WMA mixtures are comparatively examined in terms of energy consumption, emissions, cost, technical performance, and occupational safety. The findings demonstrate that WMA is compatible with sustainable road infrastructure goals and is a more environmentally advantageous option. The widespread adoption of WMA in Turkey, with appropriate technical regulations, will contribute to both reducing environmental impacts and increasing economic efficiency.