Kaynaştırma ortamlarında çalışan öğretmenlerin kaynaştırma eğitimine yönelik yeterlik algıları ile yaratıcı kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the inclusive education competence perceptions of teachers working in inclusion settings and their creative personality traits
- Tez No: 987245
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Kaynaştırma eğitiminin başarısı, öğretmenlerin karmaşık ve zorlu görevlere yönelik yeterlik algılarına derinden bağlıyken bu algıları şekillendiren temel kişilik dinamikleri yeterince anlaşılamamıştır. Gerçekleştirilen bu çalışma, söz konusu eksiklikten hareketle, yaratıcı kişilik özelliklerinin öğretmenlerin kaynaştırma yeterliklerini yordama gücünü ve bu ilişkideki rolünü aydınlatmayı hedeflemiştir. Bu hedef doğrultusunda, 209 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilen nicel tarama modelindeki araştırmada,“Yaratıcı Kişilik Özellikleri Ölçeği”ve“Kaynaştırma Uygulamalarında Öğretmen Yeterliği Ölçeği”kullanılarak veriler toplanmış; korelasyon ve hiyerarşik regresyon analizleri yapılmıştır. Analizler, öğretmenlerin yaratıcı kişilik yapılarının, kaynaştırma yeterlik algılarının anlamlı ve güçlü bir yordayıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle“Amaç Yönelim”ve“İçsel Motivasyon”gibi yaratıcı kişilik alt boyutları, demografik ve mesleki değişkenlerin etkisi kontrol edildikten sonra dahi yeterlik algısını en güçlü şekilde açıklamaktadır. Buna karşın, yaş ve mesleki deneyim gibi faktörlerin yeterlik algısını anlamlı düzeyde etkilemediği, ancak özel eğitim kursu almanın bu algıyı pozitif yönde desteklediği saptanmıştır. Tüm bunların bir sonucu olarak etkili bir kaynaştırma öğretmeni yeterliğinin, pasif bir deneyim birikiminden ziyade, öğretmenin içsel motivasyonu ve hedefe odaklanma becerisi gibi yaratıcı kişilik yapıları ile bu yapıları destekleyen spesifik mesleki eğitimlerle şekillendiği anlaşılmaktadır. Bu nitelik öğretmen yetiştirme programlarının, teknik bilginin yanı sıra yaratıcı ve duyuşsal yetkinliklerin geliştirilmesine de odaklanması gerektiğine işaret ederek eğitim politikaları için önemli pratik çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
While the success of inclusive education is deeply dependent on teachers' competency perceptions regarding complex and challenging tasks, the underlying personality dynamics that shape these perceptions have not been sufficiently understood. Based on this gap, this study aimed to elucidate the predictive power of creative personality traits on teachers' inclusive education competencies and their role in this relationship. To this end, in a quantitative survey model study conducted with the participation of 209 teachers, data were collected using the“Creative Personality Traits Scale”and the“Teacher Efficacy for Inclusive Practices Scale”, and analysed through correlation and hierarchical regression. The analyses revealed that teachers' creative personality structures are a significant and strong predictor of their competency perceptions in inclusion. Specifically, creative personality sub-dimensions such as“Goal Orientation”and“Intrinsic Motivation”most strongly explain competency perception, even after controlling for the effects of demographic and professional variables. In contrast, it was determined that factors like age and professional experience do not significantly affect competency perception, whereas having taken a special education course positively supports this perception. Consequently, it is understood that the competency of an effective inclusive education teacher is shaped not by a passive accumulation of experience, but by creative personality structures like the teacher's intrinsic motivation and goal-focus ability, along with specific professional training that supports these structures. This finding offers important practical implications for educational policies, indicating that teacher training programs should focus on developing creative and affective competencies in addition to technical knowledge.