1926 I. Bakü Türkoloji Kongresi
The 1st Baku Turkology Congress in 1926
  1. Tez No: 987256
  2. Yazar: AYŞEN VELİYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ KÜRŞAD KARACAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 1926 yılında Bakü'de düzenlenen birinci Türkoloji kongresinin siyasi nedenleri, kongre gerçekleşene kadar aydınların karşılaştığı bazı sorunlar, kongreden sonra Stalin baskılarına maruz kalan aydınları ve onların fikirlerini değerlendirmeye almaktadır. Ortak dil, ortak alfabe yaratmak isteyen Türkologlar daha öncesinde bir toplantı düzenlemek isteseler de, bu toplantı 1926 yılında gerçekleşmiştir. Rusların ve Sovyetlerin işgalinden sonra yeni usul mekteplerle tanışan aydınlar çareyi yeni yöntem okullarında görmüş ve halkın cehaletini azaltmak için birçok adım atmışlardır. 1920-1930 yıllarında Stalin baskılarına maruz kalan, hapse atılan, sürgüne yollanan ve kurşuna dizilen Türkologların büyük çoğunluğu 1926 Bakü Türkoloji Kongresinin katılımcıları arasındadır. Bu kurultay stratejik önem arz etmesinin yanı sıra ilmi ve Türkolojik bakımdan daha büyük bir önem taşımaktadır. Tezde ağırlıklı olarak Türklerin kongreye kadar olan dönem ve kongre sırasında müzakere edilen meseleler konu edinilmektedir. Giriş kısmında kongreye dair temel bilgiler verilmiştir. Dört ana bölümde, önce 19. ve 20. yüzyılda Türkçülük akımının ortaya çıkışı, daha sonra Çarlık Rusya'sı döneminde düzenlenen ilk Türk-Müslüman kongreleri ve burada tartışılan meseleler, son bölümde ise kongrenin siyasi sebepleri ve neticeleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the political reasons for the first Turkology congress held in Baku in 1926, some problems faced by the intellectuals until the congress, the intellectuals exposed to Stalin's oppression after the congress and their ideas. Although the Turkologists who wanted to create a common language and a common alphabet wanted to organize a meeting beforehand, this meeting could not be held until 1926. After the occupation of the Russians and the Soviets, the intellectuals who became acquainted with the new method schools saw the solution in the new method schools and took many steps to reduce the level of ignorance of the people. The majority of the Turkologists who were exposed to Stalin's oppression in the 1920-30s, who were imprisoned, exiled and shot were the participants of the 1926 Baku Turkology congress. His group, in addition to its strategic importance, has a greater scientific-Turkological importance. The thesis mainly covers the transition process of the Turks until the congress and the issues discussed during the congress. The introduction provides basic information about the congress. In four main sections, first the emergence of the Turkish movement in the 19th and 20th centuries, then the first Turkish-Muslim congresses held in the Russian Empire and the problems discussed there, then the political reasons and results of the congress are examined. The impact of this congress, which was held at a complex time in sociological and ideological terms, on its time and today is explained.