Biyomimetik yaklaşımla tasarlanan adaptif gölgelendirme elemanı ve görsel konfora etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of adaptive shading element designed with biomimetic approach and its effect on visual comfort
  1. Tez No: 987255
  2. Yazar: ESRA İPEK AĞBUĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlar tarih boyunca karşılaştıkları problemlere çözüm bulmak için doğadaki örneklerden ilham almış ve bu örnekleri farklı biçimlerde taklit ederek geliştirdikleri çözümleri yaşamlarına uyarlamışlardır. Bu yaklaşım, günümüzde biyomimikri olarak adlandırılmakta ve mimarlık alanında da etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bilgisayar teknolojilerinin hızla gelişmesiyle birlikte, çevresel etkilere tepki verebilen adaptif cephe sistemlerinin simülasyonlarının gerçekleştirilmesi mümkün hâle gelmiştir. Adaptif cepheler, yapıların sürdürülebilirlik, enerji etkinliği ve görsel konfor açısından daha yüksek performans göstermesine katkı sağlamaktadır. Bu tez kapsamında gün ışığı, biyomimikri ve adaptif cephe kavramları birlikte ele alınmış; Koç Kuleleri'nin 24. kat açık ofis planında oluşabilecek gün ışığı kaynaklı parlama etkisinin görsel konfor üzerindeki etkisini azaltmaya yönelik biyomimetik ilhamlı bir gölgelendirme elemanı tasarlanmıştır. Tasarım süreci, çevresel etkilere tepki verme özelliğine sahip bir canlının seçilmesiyle başlamış ve bu canlının biyolojik prensiplerinin tasarıma aktarım yöntemleri belirlenmiştir. Bu süreçte Biyomimikri Tasarım Spirali'nin tanımlama, keşfetme, benzetme ve değerlendirme adımları izlenmiştir. Gölgelendirme elemanı tasarlandıktan sonra gölgelendirme elemanının ofis iç mekânında oluşturduğu parlama etkisini değerlendirmek için, farklı iç mekân senaryoları oluşturulmuştur. Yapılan analizler, günün belirli saatleri dikkate alınarak yapılmıştır. Son aşamada, elde edilen analiz sonuçları sayısal olarak doğrulanmış ve önerilen gölgelendirme elemanının iç mekândaki görsel konforu arttırdığı belirlenmiştir. Bu çalışma, biyolojik sistemlerden ilham alınarak geliştirilen adaptif cephe bileşenlerinin görsel konforun iyileştirilmesinde etkili bir yöntem olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, people have sought solutions to the problems they encountered by drawing inspiration from nature and adapting these solutions to their lives through various forms of imitation. This approach, known today as biomimicry, is effectively used in the field of architecture as well. With the rapid advancement of computer technologies, it has become possible to simulate adaptive façade systems that can respond to environmental influences. Adaptive façades contribute to higher performance in terms of sustainability, energy efficiency, and visual comfort. Within the scope of this thesis, the concepts of daylight, biomimicry, and adaptive façades were examined together, and a biomimetically inspired shading element was designed to reduce the glare effect caused by daylight in the open-plan office on the 24th floor of Koç Towers. The design process began with selecting an organism capable of responding to environmental influences, followed by determining methods to transfer the biological principles of this organism into the design. In this process, the steps of the Biomimicry Design Spiral—define, discover, emulate, and evaluate—were followed. After the shading element was designed, different interior scenarios were created to evaluate the glare it produced within the office space. The analyses were carried out by considering specific times of the day. In the final stage, the obtained analysis results were numerically verified, and it was determined that the proposed shading element improved visual comfort in the interior. This study demonstrates that adaptive façade components inspired by biological systems can be an effective method for improving visual comfort.