Romantik ilişki ve aileye ilişkin kuşaklararası bir değerlendirme
An intergenerational assessment of romantic relationships and family
  1. Tez No: 987262
  2. Yazar: AYŞE SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma Bartın ilinde yaşayan X, Y ve Z kuşağına mensup bireylerin romantik ilişkilere, aşka ve evliliğe yükledikleri anlamların neler olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmada ayrıca farklı kuşakların hangi aşk şarkılarını dinledikleri ve bu şarkılara ilişkin düşünceleri ile şarkı sözlerinin içerik analizinde çıkan temalar karşılaştırılarak kuşakların dinledikleri aşk şarkıları ile aşka atfettikleri anlam arasındaki benzer ve farklı yanlar da ortaya konmaktadır. Böylece farklı dönemlerde popüler olan aşk şarkılarının dönemin genç kuşağının aşka ilişkin düşüncelerinin bir temsili olup olmadığı açığa çıkarılmış olacaktır. Nitel yöntem kullanılan bu araştırma vaka çalışması olarak tasarlanmıştır. Bartın ilinde yaşayan öğretmen ve öğretim elemanları ile üniversite öğrencisi toplam 30 katılımcıyla derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ayrıca X, Y ve Z kuşağın gençlik döneminde popüler olan ve ödül alan şarkıların tematik içerik analizi yapılmıştır. Verilerin analizi için MAXQDA 24 nitel analiz programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kuşaklar arasında sürekliliklerin ve belirgin farklılıkların kendini birlikte sunduğu görülmüştür. Çalışmada X kuşağın aşkı fedakârlık ve bağlılıkla ilişkili gördüğü, Y kuşağın daha rasyonel ve bireyselcilik vurgusuyla ayrılığı kabullenmiş bir aşk anlayışını içselleştirdiği, Z kuşağın ise aşkı hız, haz ve bireysellik ekseninde gördükleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Farklı dönemlerde popüler olan aşk şarkılarında da bu benzer özellikler öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study reveals the meanings that individuals belonging to the X, Y, and Z generations living in Bartın province attach to romantic relationships, love, and marriage. The study also compares the love songs listened to by different generations and their thoughts on these songs with the themes emerging from the content analysis of the song lyrics, revealing the similarities and differences between the love songs listened to by the generations and the meanings they attribute to love. Thus, it will be revealed whether the love songs that were popular in different periods represent the thoughts of the young generation of that period on love. This research, which uses qualitative methods, is designed as a case study. In-depth semi-structured interviews were conducted with a total of 30 participants, including teachers, faculty members, and university students living in Bartın province. The study also included a thematic content analysis of songs that were popular and award-winning during the youth of the X, Y, and Z generations. The MAXQDA 24 qualitative analysis program was used for data analysis. The results of the research revealed that continuities and distinct differences coexist across generations. The study concluded that Generation X perceives love as being associated with sacrifice and commitment, Generation Y has internalized a more rational and individualistic understanding of love that accepts separation, and Generation Z views love in terms of speed, pleasure, and individuality. These similar characteristics have also been highlighted in love songs that were popular during different periods.