Investigating the role of family-of-origin risk factors in the prediction of current intimate partner violence: Testing a proposed model based on object relations theory
Var olan ilişkideki yakın partner şiddetinin yordanmasında kök aileye ilişkin risk etkenlerinin rolünün incelenmesi: Nesne ilişkileri kuramına dayalı bir model önerisi ve testi
- Tez No: 719476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı romantik ilişkilerdeki şiddetin ailesel temellerini nesne ilişkileri kuramı üzerinden açıklayan gelişimsel bir model önermek ve test etmektir. Teorik modelde, aile öngörülemezliği, olumsuz ebeveyn tutumları ve ebeveynler arası şiddet değişkenlerinin nesne ilişkileri aracılığıyla bugünkü ilişkide ortaya çıkan şiddeti yordaması öngörülmüştür. Çalışmanın örneklemini yaşları 18-25 arasında olan ve en az 1 senedir devam etmekte olan bir romantik ilişkisi olan 352 katılımcı oluşturmuştur. Katılımcılara uygun örnekleme yoluyla ulaşılmıştır. Veriler çevrimiçi olarak toplanmıştır. Önerilen modelde yer alan değişkenleri ölçmek için katılımcılara Geçmişe Dönük Aile Öngörülemezliği Ölçeği (GDAÖÖ), Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği (ÇÇYÖ), Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları – Çocuk Formu (KAET-Ç), Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORRTI)'den oluşan bir ölçek seti uygulanmıştır. Önerilen teorik modelin toplanan veri tarafından doğrulanıp doğrulanmadığını sınamak için SPSS AMOS programı kullanılarak gerekli analizler yürütülmüştür. Analiz sonuçları aile öngörülemezliği, anne-baba arasındaki şiddet ve olumsuz ebeveyn tutumları değişkenlerinin her birinin nesne ilişkileri aracılığıyla mevcut romantik ilişkideki şiddeti pozitif yönde yordadığını göstermiştir. Başka bir deyişle, önerilen gelişimsel model toplanan veri tarafından doğrulanmıştır. Elde edilen bulgular, çocukluk dönemi aile ortamının bireylerin nesne ilişkilerini şekillendirmesindeki hayati rolüne dair ampirik destek sunmakta ve yakın partner şiddetinin altından yatan mekanizmalardan birine ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to propose and test a developmental model that explains the familial basis of intimate partner violence through object relations theory. In the proposed theoretical model, it was expected that the variables of family unpredictability, negative parenting attitudes, and interparental violence would predict violence in the current romantic relationship through object relations. The sample consisted of 352 individuals aged between 18-25 and having a romantic relationship that had been going on for at least one year. Participants were recruited through the convenience sampling method. Data were collected online. To measure the variables in the proposed model, the participants completed a scale set consisting of Retrospective Family Unpredictability Scale (Retro-FUS), Short EMBU-Children Form (S-EMBU-C), The Revised Conflict Tactics Scale (CTS 2), and Bell Object Relations and Reality Testing Inventory (BORRTI). Analyzes were carried out using the SPSS AMOS program to test whether the proposed theoretical model confirmed by the collected data. The results revealed that each of the variables of family unpredictability, negative parenting attitudes, and interparental violence positively predicted the current partner violence through object relations. In other words, the proposed model was confirmed by the collected data. These findings present empirical support for the crucial role of childhood family environment in shaping individuals' object relations, which in turn shed light on one of the underlying mechanisms of intimate partner violence.