Genç yetişkinlerde algılanan romantik ilişki kalitesi ve eş-bağımlılık
The perceived romantic relationship quality and co-dependency among young adults
  1. Tez No: 857163
  2. Yazar: İREM SARIGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM HASKAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma, romantik ilişkisi olan genç yetişkin bireylerin eş bağımlılık ile alt boyutları ve bazı sosyodemografik değişkenlerinin algılanan romantik ilişki kalitelerini yordayıp yordamadığını test edilmesini amaçlayan ilişkisel yöntemi kullanan nicel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, en az üç aydır romantik ilişkisi olan 212 genç yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların sosyodemografik değişkenlerini belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu, Eş Bağımlılık Belirleme Ölçeği ve Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde SPSS 28 programı kullanılmıştır. Demografik değişkenlere göre her iki ölçek puanlarının karşılaştırmasında bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analiz yöntemi (ANOVA) kullanılmıştır. Eş bağımlılık ölçeği ve alt boyutları ile algılanan romantik ilişki kalitesi puanları arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson korelasyon yöntemi kullanılmıştır. Ardından eş bağımlılık ölçeği alt boyutlarının algılanan romantik ilişki kalitesine olan yordayıcı gücünü belirlemek için hiyerarşik regresyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, eş bağımlılık ölçeği alt boyutlarının algılanan romantik ilişki kalitesi puanlarında yordayıcı gücü istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ayrıca eş bağımlılık alt boyutlarından olan kendini gizleme ve aileye ilişkin sorunlar alt boyutu algılanan romantik ilişki kalitesi puan ortalaması için anlamlı bir yordayıcı olarak belirlenmiştir. Araştırmadan edinilen bilgiler, literatür ışığında tartışılarak yorumlanmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study uses relational method is a guantitaive studying which aims to test who has romantic relationship among yound adults's some sociodemographic variables and codependency with sub-dimensions predict or not the perceived romantic relationship qualities. The sample of the study consists of 212 among young adults who have been in a romantic relationship for at least three months. In the study, the demographic information form, codependency determination, and perceived romantic relationship quality scale prepared by the researcher were used to determine the sociodemographic variables of the participants. SPSS 28 programs were used in data analysis. In comparing the scores of both scales according to the groups, independent groups t-test and a one-way analysis of variance method (ANOVA) were used. Pearson's correlation method has been used to examine the relationship between the codependency scale and its subscales and perceived romantic relationship quality scores. Then, the hierarchical regression method was used to determine the estimating effect of codependency scale sub-dimensions on perceived romantic relationship quality. As a result of this research, the effect of codependency scale sub-dimensions on perceived romantic relationship quality scores was found statistically significant. In addition, the family-related obstacles sub-dimension and hiding yourself, which is one of the codependency sub-dimensions, was determined to be a significant predictor for perceived romantic relationship quality point average. The information gained from the inquiry was disputed and interpreted in the light of the literature, and suggestions were presented.