Kripto paraların finansal sistemdeki evrimi ve gelecekteki potansiyeli: Çok boyutlu bir inceleme
The evolution and future potential of cryptocurrencies in the financial system: A multidimensional analysis
- Tez No: 987278
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER YÜCEDAĞ ERDİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, dijitalleşen finansal sistemler bağlamında kripto varlıkların evrimsel gelişimini ve gelecekteki potansiyelini çok boyutlu bir yaklaşımla analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kripto varlıkların tarihsel gelişimi, yatırım aracı olarak benimsenme süreçleri ve geleneksel finansal araçlarla karşılaştırmalı risk-getiri profilleri incelenmiştir. Analizlerde, veri setinin ekonometrik modellemelere uygunluğunu değerlendirmek amacıyla durağanlık, normallik, otokorelasyon ve değişen varyans varsayımlarına yönelik ön tanısal testler (ADF, Jarque–Bera, Durbin–Watson, Breusch-Godfrey, Ljung–Box ve ARCH–LM) uygulanmıştır. Araştırmanın veri seti, 2020–2024 dönemine ait günlük piyasa verilerinden oluşmakta olup logaritmik getiri, volatilite, korelasyon, regresyon ve GARCH(1,1) modelleri kullanılarak kripto varlıkların yatırım davranışları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca kurumsal yatırımcıların sektöre artan ilgisi, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC'ler) ve küresel regülasyon eğilimleri çerçevesinde kripto varlıkların sistematik konumu tartışılmıştır. Bulgular, kripto varlıkların yalnızca alternatif yatırım araçları değil, aynı zamanda finansal sistemin yeniden yapılanmasında stratejik rol üstlenebilecek yapılar hâline geldiğini göstermektedir. Yüksek volatiliteye rağmen yatırımcı ilgisinin sürmesi, bireysel ve kurumsal portföy tercihlerinde yapısal bir dönüşümün işareti olarak yorumlanmaktadır. Çalışma, kripto varlıkların finansal inovasyonun merkezinde konumlandığını ve gelecekteki finansal mimarinin şekillenmesinde belirleyici olacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the evolutionary development and future potential of crypto assets within the framework of digitalized financial systems through a multidimensional approach. The historical evolution of crypto assets, their adoption as investment instruments, and their comparative risk–return profiles against traditional financial assets are examined. To evaluate the econometric suitability of the dataset, preliminary diagnostic tests were conducted, including stationarity, normality, autocorrelation, and heteroskedasticity assumptions (ADF, Jarque–Bera, Durbin–Watson, Breusch – Godfrey, Ljung–Box, and ARCH–LM tests). The dataset consists of daily market data for the 2020–2024 period, and crypto assets' investment behavior was analyzed using logarithmic returns, volatility, correlation, regression, and GARCH(1,1) models. Furthermore, the systemic position of crypto assets is discussed within the framework of increasing institutional investor interest, central bank digital currencies (CBDCs), and global regulatory trends. The findings indicate that crypto assets are not only alternative investment instruments but also structures capable of playing a strategic role in the restructuring of the financial system. Despite high volatility, persistent investor interest reflects a structural transformation in individual and institutional portfolio preferences. The study concludes that crypto assets are positioned at the center of financial innovation and will play a decisive role in shaping the future architecture of the global financial system.