Bireysel yatırımcıların kripto para tercihlerinin incelenmesi: Aydın ilinde bir araştırma
Examining the cryptocurrency preferences of individual investors: A research in Aydın province
- Tez No: 908053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Son yıllarda, finansal piyasaların dinamikleri önemli değişimlere uğramıştır. Bu değişimlerin en dikkat çekeni, kripto paraların yükselişi ve finansal sistemdeki rolünün giderek artmasıdır. Bu eğilim Aydın ilinde de görülmektedir. Kripto paralar, dijital veya sanal para birimleri olarak tanımlanır ve genellikle güvenli bir şekilde işlem yapmayı sağlayan blokzincir teknolojisi ile desteklenir. Bitcoin, 2009 yılında ilk olarak piyasaya sürüldüğünden bu yana, kripto para birimleri yatırımcıların ve finansal piyasaların ilgi odağı olmuştur. Kripto paraların sunduğu fırsatlar ve riskler, hem bireysel yatırımcılar hem de kurumsal yatırımcılar arasında kapsamlı bir tartışma konusu haline gelmiştir. Kripto paraların popülerliği, kripto paralara olan merakı ve önemi daha da artırmıştır. Kripto para seçimi, bireylerin mali bilgi ve becerilere sahip olmasını, finansal kararlar alırken bilinçli ve etkili seçimler yapabilmesini ifade eder. Bu kavram, özellikle kripto paralar gibi yeni ve karmaşık yatırım araçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte daha da kritik bir hale gelmiştir. Kripto paraların çeşitlenmesi, bireylerin yatırım davranışlarını doğrudan etkileyebilir. Kripto paralar, yatırımcılara yüksek getiri potansiyeli sunarken, aynı zamanda büyük riskler de taşır. Yatırımcıların kripto paralarla ilgili bilinçli kararlar verebilmeleri için, bu dijital varlıkların işleyişi, piyasa trendleri, risk yönetimi ve yatırım stratejileri hakkında derin bir bilgiye sahip olmaları gerekir. Kripto para bilgi seviyesinin yetersiz olması, yatırımcıların bu riskleri yeterince anlayamamalarına ve dolayısıyla zarara uğramalarına neden olabilir. Bu çalışma, 5'li Likert tipi anket yöntemi olarak gerçekleştirmiştir ve ankete 657 kişi katılmıştır. Sonucu alınan veriler istatistiksel analiz programından yararlanılarak değerlendirilmiştir. Kişilerde cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir seviyesi ve mesleği gibi nominal ve ordinal durumların uyum, sezgi, beklenti ve karar gibi parametrelerine göre yatırım maksadının unsurlarını hangi derecelerin tesir ettiğinin saptanması amacıyla Faktör analizi, t testi, ANOVA testi, Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı, Kaiser Meyer-Olkin (KMO) analiz gibi güvenilirlik testleri gerçekleştirilmiştir. Aydın ilinde yapılan bu çalışma kripto para ve finansal okuryazarlık ile ilgilenen yatırım potansiyeli olan kişilere, araştırmacılara, yatırımcılara, hükümetlere, bankalara, politikacılara rehber olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the dynamics of financial markets have undergone significant changes. The most notable of these changes is the rise of cryptocurrencies and their growing role in the financial system. This trend is also observed in the province of Aydın. Cryptocurrencies are defined as digital or virtual currencies, typically supported by blockchain technology, which ensures secure transactions. Since Bitcoin was first introduced to the market in 2009, cryptocurrencies have become a focal point for investors and financial markets. The opportunities and risks presented by cryptocurrencies have become a major topic of discussion among both individual and institutional investors. The popularity of cryptocurrencies has further increased interest in and the importance of these digital assets. Cryptocurrency selection refers to individuals' ability to make informed and effective decisions when making financial choices, and it requires financial knowledge and skills. This concept has become even more critical with the emergence of new and complex investment tools like cryptocurrencies. The diversification of cryptocurrencies can directly influence individuals' investment behaviors. While cryptocurrencies offer investors high potential returns, they also carry significant risks. To make informed decisions regarding cryptocurrencies, investors must have a deep understanding of how these digital assets work, market trends, risk management, and investment strategies. A lack of knowledge about cryptocurrencies can prevent investors from fully understanding the risks, potentially leading to financial losses. This study was conducted using a 5-point Likert-type survey method. A total of 657 participants took part in the survey, and the collected data was evaluated using statistical analysis programs. Reliability tests, such as Factor Analysis, t-tests, ANOVA tests, Cronbach Alpha reliability coefficient, and Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) analysis, were performed to determine which factors influenced the elements of investment goals based on nominal and ordinal conditions such as gender, age, education level, income, and occupation, as well as parameters like compatibility, intuition, expectations, and decision-making. This study conducted in the province of Aydın is expected to serve as a guide for individuals with investment potential interested in cryptocurrencies and financial literacy, as well as for researchers, investors, governments, banks, and policymakers.