Ulaştırma endeksi firmalarının katılım endeksinde yer almalarının pay senedi getirilerine etkisi: Borsa İstanbul örneği
The impact of transportation index companies' inclusion in the participation index on their stock returns: The case of Borsa Istanbul
  1. Tez No: 987295
  2. Yazar: TİLA AKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de taşımacılık sektörü, ekonomik büyümeyi destekleyen stratejik bir rol oynarken, lojistik firmaları güçlü finansal performanslarıyla piyasada önemli bir yer edinmiştir. Bu çalışma, Borsa İstanbul Ulaştırma Endeksi'nde yer alan lojistik firmalarının Katılım Endeksi'ne dahil edilme ve endeksten çıkarılma bildirimlerinin pay senedi getirileri üzerindeki etkilerini olay analizi yöntemiyle incelemektedir. Katılım Endeksi, İslami finans prensiplerine uygunluğuyla yatırımcı güvenini artırarak piyasada pozitif bir algı oluşturmakta ve firmaların etik standartlara bağlılığını teşvik etmektedir. Endekse dahil olma kriterleri, şirketlerin faaliyetlerini şeffaf ve sürdürülebilir bir çerçevede yürütmesini sağlayarak hisse senedi getirilerini doğrudan ve dolaylı yollarla etkileyebilmektedir. Olay çalışması yöntemi kullanılarak, piyasa modeli temelinde anormal getiriler hesaplanmış ve t-istatistiği ile p-değerlerine dayalı anlamlılık testleri yapılmıştır. Bulgular, dahil edilme bildirimlerinin olay öncesi dönemde kısa vadeli spekülatif fırsatlar sunduğunu, ancak olay günü negatif tepki riski taşıdığını göstermektedir. Buna karşılık, endeksten çıkarılma bildirimleri, olay sonrası dönemde daha uzun vadeli negatif etkiler yaratmaktadır. Bu asimetrik piyasa tepkisi, olumsuz haberlere daha yüksek duyarlılık gösterildiğini ve kayıp kaçınma teorisiyle uyumluluğu ortaya koymaktadır. Çalışma, lojistik sektörü bağlamında katılım finansının piyasa dinamiklerine etkisini değerlendirerek, yatırımcılar için kısa vadeli fırsatlar ve riskleri ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, katılım finansının lojistik sektöründeki rolü hem akademik hem de pratik açıdan önemli bir tartışma alanı sunmaktadır. Gelecek çalışmalar, sektörler arası karşılaştırmalar, fon akışlarının etkileri ve piyasanın uzun vadeli adaptasyon süreçlerine odaklanabilir.
Özet (Çeviri)
Turkey's transportation sector plays a strategic role in supporting economic growth, while logistics firms hold a significant market position due to their strong financial performance. This study examines the impact of inclusion and exclusion announcements in the Borsa İstanbul Participation Index on the stock returns of logistics firms listed in the BIST Transportation Index, employing an event study methodology. The Participation Index, adhering to Islamic finance principles, enhances investor confidence and fosters a positive market perception, encouraging firms to uphold ethical standards. Inclusion criteria promote transparent and sustainable operations, potentially influencing stock returns directly and indirectly. Using the event study method, abnormal returns are calculated based on the market model, with significance tests conducted using t-statistics and p-values. Findings indicate that inclusion announcements generate short-term speculative opportunities but carry risks of negative reactions on the event day. In contrast, exclusion announcements lead to prolonged negative effects in the post-event period. This asymmetric market response highlights greater sensitivity to adverse news, aligning with loss aversion theory. The study assesses the influence of participation finance on market dynamics within the logistics sector, identifying short-term opportunities and risks for investors. In this context, the role of participation finance in the logistics sector offers a significant area for both academic and practical discussion, contributing to a deeper understanding of market behavior. Future research could explore cross-sector comparisons, the impact of fund flows, and long-term market adaptation processes.