Okul yöneticilerinin örgütsel stres kaynaklarının ve stresle başa çıkma yollarının karşılaştırılması
Comparison of organizational stress sources and ways to cope with the stress of administrators working in rural schools and urban schools
- Tez No: 987312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, okul yöneticilerinin örgütsel stres kaynaklarının ve stresle başa çıkma yöntemlerinin demografik faktörlere göre incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda örgütsel stres ile ilişkili kavramlar kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Araştırma okul yöneticilerinin örgütsel stres kaynaklarının ve stresle başa çıkma yöntemlerini incelemeyi amaçladığı için nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli ile yapılandırılmıştır. Araştırma evrenini Hakkâri ili ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve lise kademelerindeki okullarda görevli olan 131 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri, Balcı (1993) tarafından geliştirilen“Üniversite Öğretim Elemanlarının İş Stresi”ölçeğinin Şirin, P. (2018) tarafından revize edilen İlkokul ve ortaokullarda görev yapan yöneticilerin örgütsel stres kaynakları ve çözüm yolları ve Örgütsel Stres Kaynakları ve Stresle Baş etme ölçekleri ile toplanmıştır. Ölçekler Google Form üzerinden tüm okullara gönderilmiş ve 131 okul yöneticisi tarafından yanıtlanmıştır. Verilerin analizinde; bağımsız grup t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) analiz yöntemlerinden yararlanılmıştır. Sonuçlara göre, örgütsel stres kaynakları konusunda cinsiyet, yaş ve mesleki kıdeme göre anlamlı farklılıklar ortaya çıkarken stresle başa çıkma konusunda demografik değişkenlere göre anlamlı farklar ortaya çıkmamıştır“Daha sonra doğrulanacaktır.”
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine school administrators' sources of organizational stress and stress coping methods according to demographic factors. Within this scope, concepts related to organizational stress were comprehensively discussed. Since the research aims to examine school administrators' sources of organizational stress and stress coping methods, it was structured using the survey model, one of the quantitative research methods. The population of the study consists of 131 school administrators working in public primary, secondary, and high schools affiliated with the Ministry of National Education in the districts of Hakkâri Province. The research data were collected using the Organizational Stress Sources and Coping with Stress Scales, which were adapted and revised by Şirin, P. (2018). Organizational stress sources and coping strategies of administrators working in primary and secondary schools (The case of Avcılar District, Istanbul) [Master's thesis, Istanbul University], based on the“Work Stress of University Faculty Members”scale originally developed by Balcı (1993). In data analysis, statistical methods such as independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used. According to the results, significant differences were found in organizational stress sources based on gender, age, and professional seniority, whereas no significant differences were observed in coping strategies according to demographic variables.“Daha sonra doğrulanacaktır.”