Cumhuriyet dönemi Doğu Anadolu'da eğitim (1923-1960)
Education in Eastern Anatolia during the Republican period (1923-1960)
- Tez No: 987315
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ATLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim 1923 tarihinde ülkenin eğitim olanakları tolumun ihtiyaçlarını karşılamada oldukça yetersiz kalmaktaydı. Toplumun büyük bir kısmında okuma yazma oranının istenilen düzeyde olmaması, okul ve öğretmen sayısının yetersizliği öncelikli olarak ele alınması gereken konular arasındaydı. Bu durumu çözmek amacıyla Cumhuriyetin ilanından hemen sonra eğitimde yeni politikalar uygulanarak bir gelişim süreci başlatılmıştı. İlerleyen yılarda da bu süreç yeni reformlar ışığında devam etmişti. Bu bağlamda eğitimde yaşanan gelişim süreciyle birlikte eğitim kurumlarının sayısının yanı sıra eğitimin niteliğinin artırılmasında da önemli mesafeler kaydedilmişti. Cumhuriyetin ilk yıllarında tüm ülkede olduğu gibi Doğu Anadolu'da da eğitim olanakları oldukça sınırlıydı. Bölgenin sosyal ve ekonomik yapısı eğitim olanaklarının geliştirilmesinde engel teşkil eden başlıca faktörler arasındaydı. Yürütülen çalışmalar neticesinde eğitim ve kültür alanında çok önemli mesafeler kaydedilmişti. Bu bağlamda yapmış olduğumuz çalışmada 1923-1960 yılları arasında eğitimde yaşanan gelişim sürecinin Doğu Anadolu'ya yansımaları orijinal belgeler ışığında ele alınmıştır. Ayrıca Doğu Anadolu'da eğitimin temel nitelikleri, değişim ve gelişim süreçleri de bütüncül bir yaklaşımla ayrıntılı olarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the Republic was founded on 29 October 1923, the country's educational system was far from meeting the needs of society. The low literacy rate among the majority of the population and the inadequate number of schools and teachers constituted urgent problems that required immediate attention. In an effort to address these challenges, new educational policies were introduced immediately after the proclamation of the Republic, initiating a comprehensive process of reform. In the ensuing years, this process continued with the implementation of further reforms. Within the framework of these reforms, significant progress was achieved not only in increasing the number of educational institutions but also in enhancing the overall quality of education. As in the rest of the country, educational opportunities in Eastern Anatolia were extremely limited during the early years of the Republic. The region's social and economic structure was among the principal factors hindering the improvement of educational services. Nevertheless, substantial advancements were made in the fields of education and culture as a result of the efforts undertaken.This study examines the reflections of the educational reform process on Eastern Anatolia between 1923 and 1960, drawing on original archival documents. It also seeks to provide a comprehensive analysis of the fundamental characteristics of education in the region, as well as the processes of change and development it underwent during this period.