Yükseköğretim kurumlarında stratejik performansın izlenmesinde iş zekası sistemlerinin rolü: kapsama, olgunluk ve iyileştirme analizi
The role of business intelligence systems in monitoring strategic performance in higher education institutions: Coverage, maturity, and improvement analysis
- Tez No: 987342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veri Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Yükseköğretim kurumlarında veriye dayalı karar verme süreçleri, kurumsal performansın artırılması ve stratejik hedeflere ulaşılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, üniversitelerde stratejik performansın çok boyutlu kurumsal veriler üzerinden izlenmesine yönelik pratik, tekrarlanabilir ve kurumlar arası kıyaslamaya elverişli bir analitik çerçeve önermektedir. Kurumun stratejik planında tanımlı göstergeler (KPI'lar) gizlilik ilkesi gereği kodlanmış (KPI-01…KPI-73) ve mevcut iş zekası raporlama envanteri (RPR-01…RPR-65) ile sistematik biçimde eşleştirilmiştir. Her gösterge için izlenebilirlik durumu Evet/Kısmen/Hayır, izlenememe nedenleri ise Veri Yok / Süreç Dijital Değil / Rapor Eksik / Tanım Belirsiz sınıflarıyla kayda geçirilmiştir. Bu kodlama şeması, kapsama oranlarının ve boşluk dağılımının nicel olarak hesaplanmasına olanak sağladığı gibi, kapsama yüzdesine dayalı yalın bir olgunluk değerlendirmesini de mümkün kılmaktadır. Bulgular, stratejik performansın görünürlüğünü güçlendiren ve zayıflatan etmenleri ayrıştırarak, kısa vadede rapor/entegrasyon, orta vadede süreç dijitalleşmesi ve veri yönetişimi odaklı aşamalı bir iyileştirme yol haritası ortaya koymaktadır. Çalışma,“kurumsal profil analitiği”yaklaşımıyla KPI sözlüğü, sahiplik, ölçüm sıklığı ve veri kalitesi gibi yönetişim unsurlarını birlikte ele alarak şeffaflık, hesap verebilirlik ve kanıta dayalı yönetim kültürünü destekleyen bir referans model sunar.
Özet (Çeviri)
Data-driven decision-making processes in higher education institutions play a crucial role in enhancing institutional performance and achieving strategic objectives. This study proposes a practical and replicable analytics framework for monitoring strategic performance in universities through multi-dimensional institutional data. Strategic indicators defined in the university's plan are anonymized (KPI-01…KPI-73) and systematically mapped to the business intelligence reporting inventory (RPR-01…RPR-65). For each indicator, monitorability is coded as Yes/Partial/No, while non-monitorability reasons are categorized as No Data / Process Not Digital / Missing Report / Definition Ambiguous. This schema enables the quantitative estimation of coverage and gap distributions and supports a parsimonious maturity assessment derived from coverage levels. The findings disentangle the factors that enhance or undermine the visibility of institutional performance and inform a staged improvement roadmap short-term report/ETL development, medium-term process digitalization, and strengthened data governance. By integrating KPI dictionaries, ownership, refresh frequencies, and data quality controls, the proposed“institutional profile analytics”approach advances transparency, accountability, and evidence-based management and offers a transferable reference model for similar institutions.