Blokzincir teknolojisinin muhasebeye etkileri ve muhasebe meslek mensuplarının blokzincir teknolojisine algıları
The effect of blockchain technology on accounting and perceptions of accounting professionals ond block chain technology
  1. Tez No: 987341
  2. Yazar: YAĞMUR ÇELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM KEFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, blokzincir (blockchain) teknolojisinin muhasebe uygulamaları üzerindeki etkilerini incelemek ve muhasebe meslek mensuplarının bu teknolojiye ilişkin algılarını değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Son yıllarda dijitalleşme sürecinin hız kazanmasıyla birlikte blokzincir teknolojisi, finansal raporlama, denetim ve veri güvenliği gibi muhasebenin temel alanlarında dönüşüm potansiyeline sahip bir yapı olarak öne çıkmaktadır. Tez kapsamında öncelikle blokzincir teknolojisinin temel prensipleri, işleyiş yapısı ve muhasebeye entegrasyon potansiyeli ele alınmış; ardından bu teknolojinin muhasebe süreçlerine sağladığı fırsatlar ile beraberinde getirdiği tehditler irdelenmiştir. Araştırmanın ampirik kısmında ise Türkiye'deki muhasebe meslek mensuplarına yönelik Genişletilmiş Teknoloji Kabul Modeli Ölçeği kullanılıp, bir anket çalışması yapılmış ve veriler SPSS paket programı ile analiz edilerek muhasebe meslek mensuplarının blokzincir teknolojisine dair bilgi düzeyleri, tutumları ve adaptasyon eğilimleri ölçülmüştür. Elde edilen veriler doğrultusunda, teknolojinin muhasebe mesleği açısından nasıl bir dönüşüm yaratabileceği tartışılmış ve geleceğe yönelik öngörülerde bulunulmuştur. Elde edilen bulgular; blokzincir teknolojisinin muhasebe uygulamalarında şeffaflık, güvenilirlik ve hız gibi avantajlar sağladığını ortaya koyarken; aynı zamanda bu dönüşümün meslek mensupları açısından çeşitli adaptasyon sorunları ve mesleki tehditleri de beraberinde getirdiğini göstermektedir. Bu bağlamda, çalışmanın hem akademik literatüre katkı sağlaması hem de uygulayıcılara yol gösterici olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was prepared to examine the effects of blockchain technology on accounting practices and to evaluate the perceptions of accountants regarding this technology. With the acceleration of the digitalization process in recent years, blockchain technology has emerged as a structure with the potential to transform the main areas of accounting such as financial reporting, auditing, and data security. Within the scope of the thesis, the basic principles, operational structure, and integration potential of blockchain technology into accounting were first discussed; then, the opportunities provided by this technology to accounting processes as well as the threats it brings were examined. In the empirical part of the study, a survey was conducted with accountants in Turkey using the Extended Technology Acceptance Model Scale, and the data were analyzed through the SPSS software to measure the accountants' level of knowledge, attitudes, and adaptation tendencies towards blockchain technology. Based on the data obtained, the study discussed how blockchain technology could transform the accounting profession and made projections for the future. The findings revealed that blockchain technology provides advantages such as transparency, reliability, and speed in accounting practices, while also indicating that this transformation brings various adaptation problems and professional threats for accountants. In this context, the study aims to contribute both to the academic literature and to serve as a guide for practitioners.