Miras davalarında Türk mahkemelerinin milletlerarası yetkisi
International jurisdiction of Turkish courts in inheritance cases
  1. Tez No: 987366
  2. Yazar: YASEMİN KARCI KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın ana konusunu MÖHUK madde 43 oluşturmaktadır. Bu maddeye göre mirasa ilişkin davalarda ölenin son yerleşim yeri mahkemesi yetkili olacaktır. Mirasbırakanın son yerleşim yeri Türkiye'de değilse bu durumda terekeye dahil malların bulunduğu yer mahkemesi yetkili olacaktır. Tezin ilk bölümünde miras davaları ile ilgili yetki kuralının daha net anlaşılabilmesi bakımından miras hukuku konusuna giren ve MÖHUK madde 43 kapsamında miras davaları incelenmiştir. Daha sonrasında, Türkiye'nin başka ülkelerle miras konularında yetki ile ilgili yaptığı anlaşmalar, MÖHUK madde 43'ün niteliği ve bu maddenin münhasır yetki kuralı olup olmadığına ilişkin doktrinde yer alan tartışmalar ve mirasçılık belgesine ilişkin hususlar ele alınmıştır. Son olarak ise miras uyuşmazlıkları bakımından yetki anlaşması yapılıp yapılamayacağı hususu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of the study is article 43 of the MÖHUK. According to this article, the court of the deceased's last place of residence shall have jurisdiction in inheritance cases. If the deceased's last place of residence is not in Turkey, the court where the estate's assets are located shall have jurisdiction. In the first part of the thesis, in order to clarify the jurisdictional rules applicable to inheritance disputes in a systematic manner, the fundamental cases of inheritance law and the scope of Article 43 of MÖHUK are examined. Subsequently, the bilateral agreements concluded by Turkey with various states concerning inheritance matters are analysed, together with the legal nature of Article 43 and the doctrinal debates on whether this provision constitutes an exclusive jurisdiction rule, as well as the related discussions concerning the certificate of inheritance. Finally, the possibility of concluding jurisdiction agreements in inheritance disputes is assessed.